ABD Borsaları İçin Teknik ve Temel Göstergeler Çok Farklı

ABD borsaları yatay seyrini sürdürüyor. Yatırımcılarda bir tedirginlik var. Bu tedirginliğin gerçek nedenini geçen hafta yazmıştım. S&P 500 endeksi son beş haftadır 1000 seviyelerinde dolanıyor. Nisan ve mayıs aylarındaki çoşku ortada yok. ABD borsaları (S&P 500’ü aldım) için teknik ve temel göstergeler çok farklı görünüyor.

Endeksler için teknik göstergeler olumlu görünüyor. Yeni bir dip oluşuyormuş havası var (yeni alımlar için uygun ortam). Ancak temel göstergeler iç açıcı değil. S&P 500 için bir ‘değerleme’ yaptım. Hesaplarıma göre, son 7-8 senenin en pahalı endeksini görüyoruz. Likidite seviyelerini incelediğimizde: M1’in son üç haftadır; M2’nin son dört haftadır düştüğünü görüyoruz. 4. çeyrek büyüme rakamı ile ilgili öncü ekonomik göstergeler de, bir gerileme ihtimalinin yüksek olduğu sinyalini veriyor. Bu gerileme ihtimalinin, bugün için fiyatlara girmediğini de belirteyim.

Cuma günü 9.7% olarak açıklanan ABD işsizlik rakamı için kısa bir değerlendirme yapalım. Biraz derinlere girip, gözden kaçırılan bir bilgiyi vereyim. İşsizler ve iş bulamadığından dolayı geçici olarak ‘yarı zamanlı’ çalışanlardan oluşan, ‘gerçek işsizlik oranı’ olarakta bilinen U6 işsizlik oranı, 16.8%’e fırladı (bir önceki 16.3%). Bu tarihin en yüksek seviyesidir. Daha da yükselmesi beklenen bu rakamlar, önümüzdeki dönemde ücretler ve dolayısıyla tüketim üzerinde baskı oluşturacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir