ABD İstihdam Raporu, Zimbabwe Ben, 10-2 Spread

Gözler bugünkü ABD istihdam raporunda. Her zaman söylediğim gibi, dünyanın en önemli ekonomik verisi olarak kabul ediliyor.

Piyasanın tarım dışı istihdam beklentisi -116.000; beklentim -170.000. Büyük fark var. Beklentimin nedenleri: perakende sektöründeki istihdamın ve ISM verilerindeki istihdamla ilgili alt kalemlerin negatif sinyaller vermesidir. Ayrıca, kasım ayındaki haftalık işsizlik başvurularında da pek bir toparlanma göremedim. İşsizlik rakamını, 10.3% bekliyorum. Piyasa beklentisi 10.2%. İşsizlik oranının henüz zirveye ulaşmadığını düşündüğümü de belirteyim. Gidecek çok yeri var. Veri TSİ 15:30’da yayımlanacak. Gördüğünüz gibi beklentilerim karamsar. Beklentilerimin gerçekleşmesi halinde, işlem hacminin yerlerde süründüğü ABD borsalarında, ve globaş risk iştahında bir gerileme yaşanabilir (işlem hacimleri dün Nasdaq’da %3, New York borsalarında %9 düştü). TSİ 15:30’dan sonra volatiliteye dikkat.

S&P 500 ve Dow’daki %65-%70’lik ralliler; İMKB, Bovespa, Micex gibi endeksleri de çok yükseltti. ABD’deki yükselişlerin ekonomik temelinin zayıf olduğunu, yükselişlerin aşırı olduğu fikrindeyim. ABD’ye şöyle bir bakınca: iş yok (toplam 10 milyon kişi işini kaybetmiş, kaybetmeye devam ediyor); özel sektörde fiyat belirleme gücü kalmamış; genel olarak işlem hacimleri ralli boyunca averajın altında kalmış (katılım çok az; bilgisayarlar alım yapıyor olmasın?). Ama sonuçta piyasa dinamikleri fiyatları istediği şekilde belirliyor.

Dün akşam Fed Başkanı Bernanke’nin konuşmasını izliyordum. Bernanke kuvvetle muhtemel bir dönem daha Fed başkanlığı yapacak. Gündemin önemli konularından birisi. Global ekonomi ve finans piyasaları üzerindeki etkisine bakarak; Fed başkanının ‘dünyanın en etkili insanı’ olduğunu düşünüyorum. ABD’nin toplam geçmişi 230 sene. Bu 230 senede yaratılan ‘parasal taban’ın yarısını (doğru okudunuz 1/2’sini), Bernanke 2006’dan beri yarattı. Hem bu krizdeki payı, hem de krize rağmen yeni balonlar yaratmaktaki çabası ile Zimbabwe Ben, ‘gelmiş geçmiş en başarısız Fed başkanı’dır. Bu başarısız adamın uyguladığı politikalar, global ekonomiye çok uzun süre rahat vermeyecektir.

Ham madde fiyatları rekor seviyelerde. Örneğin altın dün $1227’a kadar yükseldi. ABD 10 yıllık faizler 3.20%; altın $1200’larda, Dow endeksi 10,366. Bu üçlü dengeyi sürdürmek çok zor. Bir şeyler bir yerde feda edilmek zorunda. Altın olması zor. Diğer ikisi bir adım öne çıkıyor. ABD bonolarının yükselme potansiyelinin sınırlı olduğunu düşünüyorum (o zaman 3.20%’lik faizin düşme potansiyeli de sınırlı oluyor). Dow ve S&P 500’ün de fazla değerli olduğunu düşünüyorum. ABD 10 yıllık faizler ve 10-2 spread’in (10 yıllık-2 yıllık faiz farkı), USDX ile korelasyonu güçlüdür. Medyamızdaki bazı yazarlara göre; Dow endeksi ile İMKB-100 endeksi arasındaki korelasyon da müthiş olduğuna göre (bir de grafikleri alt alta koymak yerine, ikisi arasındaki korelasyonu yazsalar da görsek), bu göstergeleri iyi analiz etmek gerekiyor. Bundan sonra bunlara daha sık değineceğim.

2010 yılı için Türkiye, ABD, Çin, AB, Japonya, döviz kurları, borsalar ve ham madde fiyatları ile ilgili beklentilerimi ay sonuna doğru yazacağım.

Piyasaları ile ilgili daha sık güncellemeleri, www.twitter.com/atilimmurat adresinden takip edebilirsiniz.

ABD İstihdam Raporu, Zimbabwe Ben, 10-2 Spread” hakkında 9 yorum

 1. sayın murat bu nasıl oyun oynanan bir piyasa böyle eur/usd 1.49 lara indi ama usd/try halen 1.48 lerde.sanki çıkmaması için özellikle yapılan birşeyler var.yoksa eur/usd paritesi 1.50 lerin üzerindeykende bu civarlarda seyrediyordu.neler oluyor böyle lütfen bizlere açıklarmısınız. artık dolarda olanların sabrı kalmadı neler oluyor artık çözemiyoruz.değerli yorumlarınızı merakla bekliyoruz.saygılar

 2. Leyla Hanım,
  Aylardan beri,’yabancılar TL’yi değerlendirmek için uğraşacaklardır’ diye yazıyorum.Önceden 1.440-1.450’lere kadar indirdiler.Yine deneyeceklerdir(hatta daha fazlasını).Mart ayından beri, ülkeye getirdikleri USD’ı TL’ye çevirip,hazine kağıdı alıyorlar.Hem hazine faizinden, hem de TL’nin değerlenmesinden para kazandılar.Şimdiki bahaneleri Fitch’in Türkiye notunu yükseltmesi.
  USD/TL’ye hangi kurdan girdiniz bilmiyorum,ama USD’ın TL karşısında kısa dönemde ‘büyük atak’ yapma şansı az.

 3. Son 6 ayda altın ile USD arasındaki korelasyon (-0.91)
  Son 3 ayda altın ile USD arasındaki korelasyon (-0.88)
  Son 1 ayda altın ile USD arasındaki korelasyon (-0.80).
  Yani USD ile altın arasında çok iyi sayılabilecek bir ters ilişki var.
  EUR/USD’ın saat 15:30’dan itibaren 200 baz puan düştüğünü göz önüne alırsak(USD değerleniyor),altının düşmesi normal.

 4. sayın murat öncelikle teveccüh gösterip cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.ben dolara salı günü 1.52 den girdim şu an çok yanlış yaptığımın farkındayım ama iş işten geçti.bir daha bu seviyelere gelecekmi bilmiyorum.inşallah bu seviyeleri görürde hatamı telafi ederim zira zararım şimdiden çok fazla.tekrar saygılarımla.bizleri aydınlattığınız için sağolun iyiki varsınız

 5. Ahmet Bey, yanlis olabilirim ama algilayabildigim kadariyla issizlik oraninin dusmesi normalde olasi bir buyumeye isarettir, belki de risk istahini artirir. Bu yuzden bilhassa hammadde fiyatlarina positif etki saglamasi gerekir. Fakat bugun gorduk ki petrol, tarim ve metal (degerli ve endustriyel) cok buyuk dususler yasadi. Bunda yukarida da bahsettiginiz gibi dolarin degerlenmesi rol oynadi. Bu durum sizce kisa donemli bir duzeltmemi yoksa dolar onumuzdeki gunlerde de piyasalarin yonunu tek basina belirlemeye devam mi edecek?

 6. sn:murat bey eğer izin verirler ve halının altına süpürmezler ise 2010 şubat 20-nisan 1 arasında ciddi bir dövizin yükselmesi borsanın 30000 e düşmesini bekliyorum sizin yorumunuzu alabilirmiyim. ata BUDAK

 7. USD piyasanın yönünü belirlemeye devam edecek.ABD’de şu an için deflasyonist etkiler devam ediyor.Bu Fed’in göz yummayacağı bir olay.Deflasyonu bastırmak için düşük faize ve para basmaya devam ederler.USD’ın kalıcı bir yükselişe geçtiğini düşünmüyorum.

  Borsanın 30.000’e düşmesi,bugünkü seviyelerden %40’lık bir düzeltme hareketi demek.3-4 ay için biraz agresif bir öngörü olabilir.Kısa dönemde düzeltme hareketlerinin %10-%15 ile sınırlı kalacağı fikrindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir