ABD verisi, EUR, USD, GBP, altın

Dün zayıf gelen AB verilerinden sonra (son 8 ayın dip noktası), Avrupa’da işlerin o kadar da iyi olmadığı konuşulmaya başlandı???? Bizim yorumcular rüzgar nereden eserse, ona göre görüş bildiriyorlar. Kardeşim, AB’de son 4 ayda ne iyiye gitmişti ki? Bankalara yönelik sahte bir stres testi yapıldı. Bir anda bütün sorunlar çözüldü. AB’nin yaptığı stres testine, 2008’de batan Lehman Brothers katılsaydı, testi geçmiş olacaktı. Bu konuda fazla söze gerek yok.

İşin piyasa tarafına bakarsak, Euro son 2 haftada müthiş bir yükseliş yaşadı. EUR/USD, 1.3440 seviyesine kadar yükseldi. 11 gün önce 1.2590 civarındaydı. Tabii bu biraz da Dolar’ın güçsüzlüğünden kaynaklanıyor. GBP bile dolar karşısında güçlü. GBP bile diyorum, çünkü İngiltere’den makro veriler zayıf geliyor. İngiltere Merkez Bankası’nda güvercinler seslerini yükseltmeye başladılar (gevşek para politikasının sürmesini isteyenler). Sterlin’in altın fiyatı da iyi sinyal vermiyor. Bu sabah 827 seviyesinde.

Bugün ABD’de TSİ 15:30’da dayanıklı mallar siparişleri verisi var. Piyasa beklentisi % -1.0 ; geçen ay %+0.3 idi. Beklentim %-2.3. Beklentim, piyasa beklentisinin çok üzerinde (negatif anlamda). Şu anki piyasa algısına göre; zayıf veriler risk iştahını düşürüyor. Çok zayıf bir veri, EUR/USD’ı düşürebilir. Geri çekilme olursa, 1.32 bugün için önemli seviye. Haftalık kapanışın bunun üzerinde olması Euro-pozitif görünümü devam ettirebilir. 1.32’den önce 1.3250 alım bölgesini de belirteyim.

Altın için 1-2 cümle yazayım. Geri çekilmelerde, altın için talebin geleceği ilk bölge $1283. Yukarı hareketi koruyan ilk seviye.

ABD verisi, EUR, USD, GBP, altın” hakkında 7 yorum

 1. sitenizi düzenli takip etmekteyim altının yükselişini süreceğini tahmini yapıyorsunuz fakat bazı uzmanlarda aynı görüşte olmasına rağmen portföyünde altın sadece %10 öneriyor sizde aynı görüştemisiniz neden?
  teşekürler

 2. Baskalarinin nicin %10 tavsiyesi verdigini bilmiyorum. Ben sadece altin icin degil,diger varlik siniflari icin de %20-%25’in uzerinde yatirim onermiyorum.Cesitlendirme acisindan.

 3. “Alfafinans’i ve twitter yorumlarimi duzenli takip edenler, rekorcular icin yil boyunca neler yazdigimi biliyorlar.”

  Benim takip edebildiklerim içinde piyasayı en doğru okuyan uzmansınız. İspatı, bilgisayarı açınca ilk önce sizin sitenize bakıyorum.

 4. CAD’in bugunkunden daha guclu olmasi beklenebilirdi.Ancak ABD ekonomisi ve Dolar icin olusan olumsuzluk, CAD’i da etkiliyor.Cunku Kanada ABD’nin arka bahcesi.ABD’de ne oluyorsa Kanada da etkileniyor.
  Mesela baska bir emtia parasi olan AUD’un performansi CAD’dan daha iyi.
  Orta ve uzun donemde CAD portfoyde bulunabilir.Kisa donem icin biraz daha bekleyelim.

 5. Murat bey en azından orta vadede yada kısa vadede tavsiye edebileceğiniz bir yatırım aracı var mı?

 6. En azindan derken? Sene basindan beri TL, CHF,JPY,gumus,altin,sabit getirili yatirim araclarini(tahvil-bono) tavsiye etmisim. Sonuclar ortada.

  Devlet tahvili veya %9 getiri veren mevduat faizi, %20 oraninda altin ya da gumus portfoyde yer alabilir.Orta-uzun donem icin AUD portfoyde yer alabilir.
  Kisa donem icin CHF olabilir.
  Biraz zaman gectikten sonra USD(zamanini soylerim).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir