Akıl dolu sözler

Haftanın son gününde piyasalarda sert satışlar yaşanıyor. Hafta sonunda Çin’in faiz artırımı yapacağı spekülasyonu, İrlanda’nın malum durumu yatırımcıları korkuttu.

G-20 liderler zirvesinden somut kararlar çıkmasını bekleyenler hayal kırıklığı yaşayacaklar. Fazla detaya girmeye gerek yok. Almanya, Çin ve ABD’nin; krizin nedenleri, çözümleri konularında buluştukları ortak bir nokta var mı?

Toplantı sonunda liderler mecburiyetten bir bildiri yayımlayacaklar. Bu bildiride küresel ekonominin sorunları ile ilgili akıl dolu sözler göreceğiz. Yarın gazete manşetlerinde; ‘Liderler uzlaştı’ gibi saçma sapan haberler okuruz. Etkisi bir gün sürer. Pazartesi gününden itibaren herkes kendi yoluna devam eder.

Fiyatlardan devam edelim. Altın $1382-$1383 talep bölgesinin altında $1365 riski taşıyor. $1365 mevcut yukarı hareketi destekleyen kritik alım bölgesi. Dün Dünya’daki yazımda da belirtmiştim. Altında genel trend yukarı. Düşüşler alım fırsatı olarak düşünülebilir. Tabii nereden alım yapılacağı da önemli. Hesapladığım alış-satış bölgelerini sizlerle paylaşıyorum, kendi bilgilerinizle birleştirip pozisyon alabilirsiniz.

Euro son bir haftada büyük satış yedi. Bu sabah 1.3570 bölgesine kadar düştü. Geçen hafta bu zamanlar 1.43 bölgesinin dibindeydi. 700 baz puanın üzerinde düşüş var. EUR/USD’da hafta kapanışında 1.3560-65 bölgesinin üzerinde kalıp kalmayacağımız önemli. Bu bölgenin altında bir kapanışta, 1.3335-1.3365 potansiyeli var.

USD/TL için; 1.44’ün üzerinde haftalık kapanış bizi 1.47-1.48 bölgesine götürebilir. 1.50-1.53 bölgesinin şimdilik tutunacağını düşünüyorum.

TCMB’nin faiz kararından da bahsedersek; Merkez Bankası gecelik piyasada para çekme fiyatını yüzde 1.75’e indirdi. Bugün Gazeteport haber sitesinde yayımlanan yorumumda da vurguladığım gibi, %4’lük faiz indirimi bankalar arası piyasadaki faizlerin biraz daha yükselmesine yol açabilir. TCMB bankacılık sektörüne; ‘Bana artık para getirme, kendi başının çaresine bak’ diyor. Merkez Bankası, bir politika faizi değişikliği yapmadan (%7), piyasa faizlerinin yükselmesini sağlıyor. Banka bugün TL cinsi zorunlu karşılık oranlarını da artırdı. Bu amleler, Merkez Bankası’niın geçtiğimiz nisan ayında açıkladığı çıkış stratejisi ile uyumludur.

Akıl dolu sözler” hakkında 5 yorum

  1. hocam altın sert düştü.sizce geçici mi?tekrar çıkışa geçer mi?yıl sonu 1400-1500 aralığı iddianız geçerli mi?

  2. Sayın MURAT, sizin de ifade ettiğiniz gibi, Avrupadaki mali sıkıntı dönemlerinde Altın ve Dolar beraber yükselmişti. Şimdi önümüzde İrlanda ve Portekizin durumları var. Benzer bir senaryo yaşanma ihtimalini ön görüyor musunuz?Bu durum TL/Gram altın yatırımcıları için oldukça olumlu bir ortam oluşturmaz mı?Teşekkürler Saygılar

  3. “USD/TL için; 1.44′ün üzerinde haftalık kapanış bizi 1.47-1.48 bölgesine götürebilir. 1.50-1.53 bölgesinin şimdilik tutunacağını düşünüyorum.”

    1.50-1.53 bölgesi..tutunmak..? Ne demek?

  4. 1.4450 ile 1.53 arasinda olur dememisim.1.4450’nin uzerinde bir kapanis bizi rahatlikla 1.47-1.48 bolgesine gotururur demisim. Yani bu bolgeye kadar cok ciddi bir satis bolgesi olmadigini belirtiyorum. Bunlarin cok kisa donem yorumlar oldugunu biliyorsunuz.

    Bunu yazali herhalde bir 10 gun olmustur. Bu 10 gun icinde 1.4450’nin uzerinde kapanis yapmadigimiza gore bir sorun yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir