Altın, EUR/USD, Petrol, IFO Endeksi, ABD Büyüme Rakamı

Pazartesi günü piyasada kar yapma şansı, nispeten daha kolaydı. ABD mevcut konut satışları dışında bir veri yoktu (veri iyi geldi). Dün twitter’da yazdığım bir yorumda; son bir aydır mini bir trendin oluştuğunu, cuma günleri piyasalara satış geldiğini, takip eden pazartesileri piyasaların yükseliş yaşadığını belirttim. Bunun nedeni; yıl sonu yaklaştıkça, kar satışlarından çekinen yatırımcıların ‘uzun’ pozisyonunda yakalanmak istemeyişleri olabilir.

Alman IFO endeksi, ve revize edilmiş ABD 3. çeyrek büyüme rakamı günün çok önemli verileri. Bugün işler, pazartesi günü kadar kolay değil. IFO endeksi iyi bekleniyor. EUR’ya olumlu etki yapabilir. ABD 3. çeyrek büyüme rakamı 3.5% olarak açıklanmıştı. Bugün açıklanacak rakam, revize edilmiş rakam. Rakamın düşmesi bekleniyor. Ekonominin genel durumuna baktığımızda, ilk açıklanan rakamın anormal olduğunu düşünüyorum. Piyasa beklentisi, rakamın 2.9%’a revize edilmesi. Ben 2.6% olarak düşünüyorum. Piyasa beklentisi, ve benim beklentim gerçekleşmez; rakam %3’ün üzerinde kalırsa EUR/USD’da yukarıları görebiliriz. %3’ün üzerinde bir rakamın gelmesi risk iştahı açısından olumlu olur.

Fed üyesi, Atlanta Fed başkanı Bullard, tahvil alım programının devam etmesi gerektiğini söyledi (para basmaya devam). Bullard’ın açıklamaları önemli, çünkü Bullard 2010’da ‘oy hakkına sahip üye’ statüsüne yükselecek. Yani Fed’in aldığı kritik kararlarda oy kullanacak. Revize edilmiş rakamın %3’ün üzerinde gelmesi, artı Bullard’ın açıklamaları, risk iştahının artması için bulunmaz bir kombinasyon.

EUR/USD’da işlem yapan yatırımcılar için bir uyarı: EUR/USD’da 1.5050-1.5060 bölgesi önemli. Bu bölgede satış baskısı var. Ancak hem 3%’ün üzerinde bir rakam gelir, hem de ‘kişisel harcamalar’ başlıklı alt kalemdeki revizyon marjinal olursa, EUR/USD’da 1.5090 civarı görülebilir. EUR/USD bu bölgeye gelirse, dün $1174’a kadar yükselen altın fiyatını $1200’a yakın seviyelerde görebiliriz.

Altın fiyatı yükseldikçe, televizyonlar ve radyolardan arayanların sayısı artıyor. Yatırımcılar altın alsın mı sorusu, en çok karşılaştığım soru. Son bir yıldır, ‘her portföyde altın bulunmalı’ diyorum, ‘bu fiyattan yatırımcı altın alsın’ tavsiyesini başka yorumcular şimdi verebilir. % 10’luk bir geri çekilme yaşanırsa, özellikle gümüş portföye eklenebilir. Altın’da bugüne kadar sabırlı kaldıysanız, beklemeye devam edebilirsiniz, altında hiç pozisyonunuz yoksa bu fiyatlardan girmeyi riskli buluyorum.

Petrol fiyatı ileriye gidemiyor. Dün gece $80’ı aşamadı. Neredeyse %3.5’luk kayıp var. Şu an $77. JPY de gücünü sürdürüyor. Bunun anlamı; risk iştahı temelde güçlü değil; piyasanın yeni hikayelere ihtiyacı var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir