Altın, gümüş, Dolar Endeksi

Altın son üç günde üç kez $1680 bölgesini denedi. Bu bölgeden alım geldi. Madencilik hisselerinin ve gümüşün zayıf performansları, Dolar Endeksi’nin son on ayın zirvesinde olması da düşünülürse, $1680 seviyesinin tutunması altın yatırımcıları açısından iyi olabilir. Yine de; fiyat $1725 seviyesinin üzerine tekrar çıkamadıkça, tehlike devam ediyor. Amerikalı traderlar, pazar gecesine kadar ofislerinde olmazlar. Piyasa profesyonelleri, uzun tatile altın-satış pozisyonunda girmek istemeyebilirler. Pazar gecesi ya da pazartesi sabahı, neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Tabii bu bir gözlem.

Altındaki düşüşler, emtia endeksleri ve gümüşe göre daha yumuşak gözüküyor. Bu, yatırımcıların altına hala güvendiklerini gösteriyor. Güven olmasaydı, sene başından beri yüksek getiri veren tek finansal araç olduğu için, kar almak isteyen yatırımcıların satışları daha sert olabilirdi. Altının sene başından beri getirisi yüzde 20.

Traderların risk iştahı ve enflasyon algısı yükselmedikçe, gümüşün şimdilik sert ataklar yapması zor. Gümüş, yükselirken değerli metal gibi, düşerken endüstriyel metal gibi davranıyor. Euro Bölgesi’ndeki durum kötüleştikçe, bu da küresel büyüme için tehlike oluşturdukça, Fed’in tahvil alım programı günlerindeki gibi gümüşe hücum zor. AMB agresif biçimde devreye girerse, Bernanke şapkasından yeni tavşanlar çıkartırsa, durum değişebilir.

Gümüşte $30 bölgesi önemli. Buradan fiziksel talep geliyor. Euro Bölgesi’ndeki durum daha da kötüleşmezse, bu seviye tutunmaya devam edebilir.

Dolar Endeksi 80 seviyesine doğru bir hareket yapacakmış gibi gözüküyor. Bu seviyenin üzerinde bir haftalık kapanış, emtia kompleksi açısından negatif olabilir. Piyasada, ‘Almanya da krize girdi’ fikri iyice yerleşirse, Dolar Endeksi’nde 80 seviyesinin üstü işten bile değil.

Genel olarak; Dolar’ın gücü devam ediyor. Dolar’ın kendine göre problemleri olsa da, şu aşamada bir Euro değil. Almanya’nın başarısız tahvil ihracının yarattığı şok dalgalarından sonra, şimdi de Fransa’nın notunun indirileceği söylentisi var. Amerikan tahvillerine girişler yoğun. Merak edilmesi gereken nokta; Asyalı yatırımcıların Euro’ya dayalı finansal araçları boşaltıp boşaltmadıkları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir