Altın Külçelerine Hücum

Altın yatırım fonları, bizim yatırımcılar tarafından pek kullanılmaz. Altın’ı fiziki olarak (bilezik,kolye,v.b.) tutmayı tercih ederiz. Fiziki olarak altın tutmayı sevmeyen yabancı yatırımcılar, tam beklediğim gibi, külçe altın’a hücum etmişler.

Bundan 2-3 ay kadar önce, fiziki altın’a (külçe altın) olan talebin artacağını, 2009 senesinde altın’ın yeni rekorlar kırabileceğini yazmıştım. 2009’da deflasyon veya enflasyon yaşanması hiç farketmez, altın’ın güçlü kalması yüksek bir olasılıktır. Altın, deflasyonist ortamda ekonomiler durduğunda, güvenli liman görevi görür. Enflasyonist ortamda, reel değerini koruduğu için emniyetli bir yatırım aracı olarak kabul edilir.

Düşündüğüm gibi, ‘altın’a dayali yatırım kağıtlarına olan talep düşmüş. Finans kurumlarına duyulan güven sıfırlanmış. Devlet’ten başka güvenecek kurum kalmadığı için, yatırımlar külçe altın’a ya da altın paralara kayıyor. Böyle bir güvensizlik ortamı, II. Dünya Savaşı’ndan beri yaşanmadı. Büyük bankaların, teknik olarak iflas ettiğini düşünüyorum. Bunun anlamı, büyük bankaların hiçbiri devlet desteği olmadan varlıklarını sürdüremez. Büyük merkez bankaları para musluklarını açtı. Banka, bilanço’daki değersiz senetleri teminat olarak merkez bankasına gösterip para alıyor. Bu değiş-tokuş ilelebet süremez. Bankacılık piyasası sağlığına kavuşmalıdır. Sektörün sağlığına kavuşması, yeni sermaye bulmasına bağlıdır. Bankaların iki opsiyonu vardır; ya senet çıkartacaklar(borç alacaklar), ya da hisse senedi satacaklar. Borç almanın pek yardımcı olacağını düşünmüyorum, çünkü kaldıraç oranını yükseltir. Hisse senedi çıkartarak para bulmak en iyi seçenektir. Bunun dezavantajı, yeni hisse senedi çıkarttığınızda eski hissedarların toplamdaki payı azalır. Yine de bankanın batmasından iyidir. Akıllı yatırımcılar, bankaya ‘imtiyazlı hisse senedi’ karşılığında para veriyorlar. Örneğin Warren Buffett, yıllık %10’la Goldman Sachs’a $5 milyar dolar verdi. Bu ağır şartlar, bankalara ekstra yük getiriyor.

Güven bunalımının aşılması zor gözüküyor. Önümüzdeki dönemde getiri ve güven açısından portföy’de altın bulunmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir