Altın Nereye; EUR/USD; Petrol

E-posta adresinizi yazarsanız, alfafınans’taki yazılarım size gönderiliyor. Tabii yazı gelince, birçok kişi sadece gelen yazıyı okuyor. Alfafinans.com, ya da twitter.com/atilimmurat adreslerine girip, piyasa yorumlarımı ayrıca okumuyor. Geçenlerde farkettim. Makaleleri e-posta ile alan bir-iki arkadaşımın, bu hizmetten haberi bile yoktu. Pariteler, altın ve petrolde aktif biçimde alım-satım yapanların, bu yorumları okumasını tavsiye ediyorum. Fikir olur. Aktif alım-satım yapmıyorsanız, makaleler yeterli olur.

Altın, 2 hafta önce Dubai olayı gündeme oturduktan sonra $1136’a düşmüştü (Kasım 27). $1136’a, o günün tarihi rekoru olan $1194’dan (Kasım 25) gelmişti. Daha sonra o bölgeden alım gelmişti. Dün gece $1136’ın altına sarktı, $1128’a kadar geriledi. $1128’a, bugünkü tarihi zirve olan $1227’dan geldi. Yani daha yüksek bir noktadan ($1227), daha büyük bir düşüş yaşanmış oluyor ($1128). Dikkatli olmakta fayda var. Bu hareket, $1090 bölgesine ulaşma baskısını artırabilir.

Altın nereye kadar düşebilir sorusunu sürekli alıyorum. Dün akşam saatlerinde, altın $1146 iken, twitter’a bir yorum yazmış, bu gidişle yıl sonuna kadar $1090 görülebilir demiştim. Bir bilgi daha vermiş; yıl başından beri altın fiyatındaki düzeltme hareketleri maksimum %13 ile sınırlı kaldı, demiştim. 2009 yılındaki hareketleri baz alırsak, $1228’dan %13’lük bir düşüş yaşansa, $1070 civarına gelir.

EUR/USD 1.48’teki EUR alım bölgesini kırdı. Dün gece 1.4680’e kadar geriledi. Euro’nun satış yemesinin nedeni; sadece Yunanistan’ın kredi notunun düşürülmesi değil, İspanya ve Portekiz’in ülke notlarının da düşürülme olasılığı. Bu ülkelerin durumu aniden ortaya çıkmadı, yılın başından beri izleniyorlardı. Arka arkaya yaşanan olaylar (Dubai, Yunanistan, İspanya, Portekiz), yatırımcıları biraz korkuttu. EUR/USD’da daha aşağılar görülebilir.

Dubai’nin de notu düşürüldü. Dubai çıkışlı kurumların, ABD ve Avrupa’daki (özellikle İngiltere), gayrimenkul ve hisse senedi satışlarına dikkat. Bu satışlar risk iştahını törpülüyor. Borçlu kurumların, İngiltere’de çok fazla gayrimenkulü var. Buradaki satışlar başladı. GBP/USD paritesine bakın, ne demek istediğimi anlarsınız.

Petrol dün akşam $73 iken, twitter’daki yorumumda, ‘öyle ya da böyle $70’ı göreceğiz gibi’ demiştim. Yazılarımı takip edenler bilir. Petrolde uzun zamandır olumsuzum. $80.40-$80.50 bölgesini aşamadıkça, negatif görüşlerimi artırdım. $73’a kadar düştü ($80.40’dan % 10’a yakın düşüş oluyor). Petrol son iki aydır yükselmekte zorlanıyordu. Altın rekorlar kırarken, EUR/USD 1.52’lere yaklaşırken bile ilerleyemiyordu. Bugün TSİ 17:30’da açıklanacak petrol stok verisi önemli. Veri hayal kırıklığı yaşatırsa, $70’a biraz daha yaklaşırız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir