Altın Rekor Kırıyor

Dün piyasalar açısından olumsuz bir gündü. Son iki senedir sert iniş-çıkışlara alıştık. Bunun için dünkü hareketler pek önemli değil. Önümüzdeki 2 ay çok daha hareketli olacak. Fed’in likidite operasyonları 30 gün içerisinde bitiyor. Öte yandan yaklaşık olarak aynı zaman zarfında, Yunanistan para bulmak zorunda kalacak. Volatiliteye hazırlıklı olun.

Altın ile başlayalım. İki gün önce $1031’a kadar yükseldi. Dün gece $1099’a kadar düştü. Şu an $1102. Altın için negatif düşüncelerimi değiştirmedim. $1015-$1020 bölgesi beklentimi koruyorum. Hem twitter yorumlarımda, hem de alfafinans’ta yazdığım makalelerde bu bölgeyi defalarca kez vurguladım.

Dün gece New York Emtia Borsası’ndaki spekülatif altın pozisyonlarını inceliyordum (New York Mercantile Exchange). Altının ‘net uzun kontratları’nın sayısında %30’luk bir düşüş var. Bu son 5 ayın en düşük seviyesidir.

Altın fiyatına sadece USD değil, farklı para birimleri cinsinden de bakarım. Bu yolla bir paranın diğerleri ile kıyasını yapmak yerine, o paranın dönem eğilimini anlıyorum. EUR’nun ya da USD’ın fiyatını merkez bankaları para basarak, faizleri değiştirerek etkileyebilir. Fakat altın fiyatı arz-talep ilişkisine göre belirlenir. Altın fiyatını direkt etkileyebilecek spesifik bir merkez bankası yok.

MBA sınıfımdaki öğrencilerime, trendleri daha iyi anlamaları için para birimlerini, borsa endekslerini altın cinsinden fiyatlamalarını söylüyorum. Örneğin EUR/USD’daki düşüş, EUR’nun güçsüzlüğünden mi, USD’ın gücünden mi kaynaklanıyor? Bunu altının EUR ve USD fiyatına bakarak görebilirsiniz. Şu an altına USD cinsinden baktığınızda tarihi zirvesinden uzakta olduğunu ($1225), ancak EUR cinsinden baktığınızda 815 euro ile tarihi zirvesine çok yakın olduğunu görürsünüz (geçen hafta 826 euro ile rekor kırmıştı).

Bernanke’nin TSİ 17:00’de başlayacak konuşması büyük önem taşıyor. Bununla ilgili pazartesi günü bir yazı yazmıştım (Boşverin, Siz 10-2 Spread’e Bakın). Kısa dönem faizlerde ani bir yükselişi engellemek için, Bernanke politika faizlerinin uzun bir süre daha düşük seviyede kalacağını vurgulayacaktır. Bu, USD’ın yükselişinin devam etmesini bekleyen yatırımcıların aklını çeler mi? Zor. Bernanke ayrıca, likidite önlemlerinin sonlandırılmasının bir parçası olarak, banka rezervlerine ödenen faizlerinin arttırılacağını da söyleyebilir. Bono traderlarını çok hareketli bir gün bekliyor.

Dün akşam ABD tüketici güven endeksi açıklandıktan bir dakika sonra twitter’daki yorumumda; ‘JPY için pozitif haber’ demiştim. JPY dün akşam mükemmel bir performans gösterdi. Riskten kaçış başladığında, hangi şartlar altında USD’ın, hangi şartlar altında JPY’nin daha iyi performans göstereceğini bilmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir