Altın riskleri

Altın $1,252 ile yeni bir rekor kırdı. Altın ile ilgili çok soru alıyorum. Kısa bir yorum yazısı gerekiyordu. Bakır, petrol, gümüş gibi emtialar düşük performans gösterirken, altın ışıldamaya devam ediyor. Aslında altının uzun süre tek başına ralli yapması normal değil. Altın yükselişine devam ettikçe, bir süre sonra diğer metaller de ona katılacaktır.

$1,300 seviyesini yazın sonlarına doğru görebiliriz. $1,350-$1,400 seviyelerinin üstü için biraz temkinli olmakta fayda var. Bu seviyeleri göremeyiz demiyorum. Orta-uzun dönemde altın-pozitif düşüncelere sahip olduğumu biliyorsunuz. Dış piyasaların durumu ortada. İyi sinyaller gelmiyor. Yılın ikinci yarısında küresel ekonomide yavaşlama bekliyorum. Bunun anlamı; yılın ikinci yarısındaki büyüme rakamları ilk altı aya göre daha düşük olabilir. Piyasa oyuncuları bu beklentileri fiyatlara sokuyor.

Son 2,5 aydır; altın-Euro ilişkisi altın-Dolar ilişkisinden daha önemli bir hal aldı. Mayıs ayının ortasından sonuna kadar geçen dönemi hatırlayın. Avrupa Merkez Bankası(AMB), Euro’nun düşüşünü durdurmak için müdahale ettiğinde, Euro yükseliyor, altın düşüyordu. Altın sadece Euro karşısında değil, diğer paralar cinsinden de düşüyordu (Dolar). Yani son dönemde altın-Dolar ilişkisini, altın-Euro ilişkisi şekillendiriyor. (bu konuyla ilgili olarak 26 Mayıs’ta ‘Yeni denge‘ başlıklı bir yazı yazmıştım). AMB ve diğer merkez bankaları (AB ülkeleri), önümüzdeki dönemde müdahalelerini artırabilirler.

Bunun dışında güz aylarında risk iştahında bir düşüş yaşanabilir. Çin ekonomisindeki belirsizlikler, ABD ara seçimleri, Brezilya seçimleri, AB bankacılık krizinin derinleşmesi gibi önemli faktörler var. Eğer, risk iştahında ciddi bir erozyon yaşanırsa, altın kar satışları görebilir. $1,350-$1,450 seviyelerinin üzeri için temkinli olmak gerekiyor derken, bunu kastediyorum. Bu tip durumlarda, büyük fonların yöneticileri portföylerinde çok iyi performans gösteren finansal varlıklarda satışa giderler, ya da gitmek zorunda kalırlar. Benzer bir durumu yaşayabiliriz. Bu  durumda altın $1,100 seviyesine kadar düşebilir (hatta $1,060-$1,070). $1,000’ın altına düşeceğimizi zannetmiyorum.

Zaman aralığı çok önemli. Bundan nedenle yazılarımda kısa, orta, uzun dönem ayrımı yapıyorum. Yukarıda yazdıklarım, daha çok kısa dönem yatırımcıları ilgilendiriyor (6 aya kadar).

Bu risklerin bireysel yatırımcı tarafından bilinmesinde fayda var.<

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir