Altın satanlar belli

En tuhafı ne biliyor musunuz? Altının ‘güvenli liman’ olup olmadığı tartışması. Son on yıldır altın yükseliyor. Boğa piyasalarında, dönem dönem sert satışlar olur. Yükselişlerde ‘Altın güvenli liman değil’ diyen şovmenler ortada gözükmezler. Ne zaman bir düşüş yaşansa, ‘Güvenli liman saçmalığı’ diye ortaya dökülürler. 2001’den beri, altının performansı ortada.

Bu girişi yaptım. Çünkü; ‘Altın güvenli liman değil’ diyenler, modern finans piyasalarındaki kısa dönemli para akışlarının etkisini anlayamıyorlar. Emtiaların performanslarının, hedge fonların algoritmalarına ne kadar bağlı olduğunu bilmiyorlar.

Genel risk iştahı aniden düştüğünde, altına ilk etapta satış gelebilir. Sonuç olarak; altın emtia sepetinin içinde. Emtia Sektör Endekslerini emtialar oluşturuyor. Bu sektör endeksleri; Dow Jones/AIG Emtia Endeksi, Goldman Sachs Emtia Endeksi, CRB Emtia Endeksi gibi endeksleri içeriyor. İç içe geçmiş bir yapı var. Hedge fon algoritmaları, bu yazdığım endeksleri ‘kıstas’ alıyorlar.

Bilgisayarlar düşünmez. Ne programlandıysa onu yaparlar. Ön koşullar sağlandığında, algoritmalarında yazıldığı gibi emtialarda toplu satışa geçerler.

Türkiye’de böyle gelişmiş alım-satım sistemleri yok. Sizlere çok yabancı geliyor olabilir. ABD ve Avrupa’da, 90’lı yılların sonlarından itibaren bu konuda devrim yaşandı.

Mesela Goldman Sachs geçtiğimiz senelerde algoritma departmanını, New York Borsası’nın bir blok yakınına taşıdı. Borsaya ne kadar yakın olurlarsa, bu akılsız bilgisayarların gönderdiği emirler ana sisteme o kadar hızlı ulaşıyor. Burada saniyeler değil, saliseler önemli.

Algoritmacılarla New York’ta çalıştım. Bakış açılarını bilirim. Çok zeki adamlardır. Benim zamanımda Ruslar ve Polonyalılar ön plandaydı. Piyasayı sizler gibi detaylı takip etmezler. Programı yazarlar. İşleri biter. Çok yetenekli olanlar, kriz öncesinde yıllık 1-1.5 milyon dolar kazanabiliyordu. Üstü açık. Bu rakamlar gerçektir.

Bu ‘akılsız’ işlemlerin sadece piyasada satış olduğunda ortaya çıktıklarını da düşünmeyin. Risk iştahı arttığında, sistemler alım yaparlar.

Altın 1900 dolar seviyelerindeyken, bazı merkez bankaları ve JP Morgan önderliğindeki değerli metal lobisi saldırıya başladı. Emtia endekslerinde satışlar başlayınca, aptal algoritmalar da satışa geçti. Son on yılda, bu tarz fiyat hareketleri onlarca kez yaşandı.

Bunlardan bihaber olan uzmanların, şovmen akademisyenlerin, altındaki her düşüşte oturum yapmaları, güvenli liman özelliğini sorgulamaları bana eğlenceli geliyor. Bundan sonra size de gelir.

Bağımsız düşünce ve analiz, mantıklı bir trading stratejisi ile birleştiğinde, bu algoritmaların satışları dengelenebiliyor. Altın talebi son 10 yıldır sürdüğü için, algoritma satışları bir yerde duruyor. Talep olmasa, bilgisayarlar satışa devam eder.

Düşüşlerdeki talep güçlü olduğunda, aynı algoritmalar bu sefer alıma geçiyorlar. Dediğim gibi; bunlarda mantıklı bir analiz, hissiyat yoktur.

Algoritmalar ile altını güvenli liman olarak görenlerin mücadelesi bu günlerde de devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir