Altın, USD/TL

Dün öğleden sonra bitirdiğim altın analizini, twitter’da sizlerle paylaştım. Son 2 haftadır altının Euro fiyatındaki hareketleri, ve bu hareketlerin altının Dolar fiyatı üzerindeki etkilerini yazıyorum. Dün yazdığım biraz daha farklıydı. Altının 55, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalarını aldım. Bunları tarihsel süreçte de inceledim. Altının bugünkü seviyesi ortalamaların çok üzerinde. Altın fiyatı bu ortalamaların hepsini geçtiğinde, son ortalamanın (bugün için 55-günlük) üzerine en az yüzde 10 koymuş. Bu tip gözlemlerle, düşünceleri desteklemek iyi oluyor.

Bunun dışında, son 8 yıla bakarsanız, yılın 4. çeyreğinin en iyi getiriyi bırakan çeyrek olduğunu görürsünüz. Son 8 yılın 7’sinde, 4. çeyrekler en iyi kazanç bırakan dönem olmuş. Kazanç açısından; dördüncü çeyreği, üçüncü ve birinci çeyrekler takip ediyor.

Ekonomik veriler beklentilerin altında kaldıkça, Fed’in tahvil alımlarını sürdürme şansı artıyor. Fed, Mart 2009’da tahvil alımına başladığında değerli metaller arttı (altın-gümüş). 2009’un güz aylarında, tahvil alım programı 2010’nun ilk çeyreğinin sonuna kadar uzatıldığında değerli metal fiyatları yine arttılar.

Fed’in dışında, İngiltere ve Avrupa Merkez Bankalarının da tahvil alım programına tekrar başlama olasılıkları var. İngiltere Merkez Bankası’nın yeni üyesi Martin Weale bu haftaki açıklamalarında, İngiltere ekonomisinde ikinci dip olasığının olduğunu söyledi (ikinci dip söyleminden hoşlanmıyorum; bilgisi olan olmayan, kimi görsem bana ikinci dibi soruyor). Konumuza dönersek; büyüme rakamının düşme riski AB için çok daha belirgin. Kısaca, tahvil alım programları tekrar başlarsa, bu altın ve gümüşün işine yarar.

USD/TL için bazı uyarılarda bulunmak istiyorum. Güz aylarında piyasalarda satış yaşanırsa, TL buna kayıtsız kalamaz. Paranız Türk Lirası’na dayalı enstrümanlarda kalabilir. Ancak USD/TL’de görülebilecek olası ataklardan korunmak için; USD/TL vadeli işlemler sözleşmesi (VOB), ya da alabiliyorsanız USD/TL call opsiyonu düşünebilirsiniz. VOB sözleşmesi, kolaylık ve maliyet açısından daha mantıklı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir