Altın ve gümüş üzerine

Bir işlem gününde, altın güçlüyken madencilik hisseleri çakılıyorsa, sonraki gün altına büyük bir ihtimalle saldırı olur. Çarşamba günü altın iyi durumdayken, madencilik endeksi yüzde 4.6 düşüş yaşadı. Perşembenin gelişi belli oluyordu. Altın, perşembe günü 1705 dolar seviyesine kadar geriledi.

Altın ve gümüşte sadece grafiklere bakmanın ”yetersiz” olduğunu vurguluyorum. Büyük üreticilerle ilgili gelişmeler, hedge fonların pozisyonları, altın bankalarının satış emirleri(genelde satış yaparlar), opsiyon seviyeleri gibi başka faktörler de fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

Örneğin dün altın bankaları, beş dakika içinde yaklaşık 20.000 gümüş kontratı sattı. Normal şartlarda, bu tip bir saldırı sonunda gümüş fiyatının 1-2 dolar düşmesi gerekir. Düşüş sadece 20 sent civarında oldu. Gümüşün dayanması ilginç.

Gümüşün dengeli durmasının nedeni, fiziki gümüş tarafında yaşanan sıkıntı olabilir. Londra Metal Borsası’ndaki gümüş teslimatlarında sıkıntı olduğu söyleniyor. Gerçi bu yeni bir konu değil.

Gümüşle ilgili önemli bir gelişme daha var. Barrick Gold dünyanın en büyük altın üreticisidir. Barrick Gold’ın hisselerinde büyük bir satış baskısı var. Arca Gold Bugs endeksini takip ediyorsunuz.

Barrick, Arjantin ve Şili’deki, büyük Pascua Lama projesi için izin alamıyor. Barrick Gold, Pascua Lama’daki madenleri işletemezse, bir yerlerden gümüş bulmak zorunda kalacak. Çünkü ”nasıl olsa izin çıkar” düşüncesiyle, çıkarmayı düşündüğü gümüşleri önceden satmış.

Son bir nokta. Altın bankaları, altında 1700 dolar, gümüşte 32.50 dolar seviyesinden ”call opsiyon” sattılar. Bu nedenle fiyatı düşürmek istiyorlar. Fiyat yükseldikçe, zararları artabilir.

Bu gelişmelere göre, hafta kapanışında oluşacak fiyatlar önem kazandı.