Altın ve gümüşte 27 ve 30 Kasım kutlamaları

Dünkü rakamlara göre; altın kontratlarındaki toplam açık pozisyon sayısı, bir gün öncesine göre 3275 civarında arttı. Bir önceki gün, altın fiyatı 11 dolar düşmesine rağmen(kapanış fiyatına göre), açık pozisyon sayısı bu şekilde artıyorsa, alım pozisyonundakilerin savaş meydanını terk etmedikleri söylenebilir.

Biz şu aşamada aralık ayının kontratına bakıyoruz. Bu ayın kontratının, ”ilk gün bildirimi” ya da ”ilk gün ihbarı” 30 Kasım tarihinde olacak. Tam bir hafta var. Yapılan alım-satım işlemlerinin büyük bir kısmı, ilk gün bildiriminden hemen önce kapatılır.

Son iki gündür twitter yorumlarında da yazıyorum. Gümüşteki toplam açık pozisyonların sayısı, 150.000’in üzerine çıktı. Müthiş bir rakam. Gümüş 49-50 dolar civarındayken bile, böyle bir açık pozisyon sayısı görülmedi.

İlk gün bildirimi, gümüş için de aynı tarih. Yani 30 Kasım. Bir tarafta altın bankaları var. Bunlar tabii ki kısa pozisyondalar. Diğer tarafta alıcılar.

Altın bankaları, ilk gün bildiriminden önce, altın ve gümüş fiyatını baskılamak için her şeyi yaparlar. Çünkü o tarihte, satış pozisyonundakiler teslimat bildirimi yapmak zorunda. Gelecek hafta fiyatı baskılayarak, ilk gün bildirim tarihinden önce, altın ve gümüş alıcılarının pozisyonlarını kapattırmaya çalışacaklar.

Altın ve gümüşte fiziki teslimat isteyenler, altın bankalarını zorluyor. İlk gün ihbar tarihi bu kadar yaklaşırken, açık pozisyon toplamının bu kadar yüksek olması, pek görülmüş bir durum değil.

Son bir hatırlatma. Altın ve gümüş opsiyonlarındaki vade günü 27 Kasım. Altın bankaları, 1725 dolar ve 1700 dolar seviyeli call opsiyonlardaki satış pozisyonlarını koruyor. Kısaca, fiyatı salı günü saat 17:00’den önce bu seviyelerin altına indirmek istiyorlar. 1700 dolar call opsiyon için alınan pozisyonlar, 1725 dolardaki pozisyonların üç katı.

27 ve 30 Kasım kutlamaları nedeniyle, gelecek hafta altın ve gümüş açısından oldukça hareketli geçecek.