Altın ve gümüşte hayat yok

alpha

Çarşamba günü açıklanan ABD’nin negatif büyüme rakamından sonra, gümüş yeni bir atağa kalktı. 32.50 dolar bölgesini zorlamaya çalıştı. Olmadı. Bir-iki nedeni olabilir. İlk olarak, altın ve gümüş hisselerinin berbat performansı can sıkıyor. Çarşamba ve perşembe, madencilik endeksi Arca Gold Bugs üzerinde yine satış baskısı vardı. Bu endeks, aylık kapanış anlamında son yılların en kötü performansını gösteriyor. Grafiksel anlamda, madencilik endeksinde bir dönüş sinyali şu aşamada göremiyorum.

Uzun zamandır konuşuyoruz. Madencilik endeksinde yoğun satışların olduğu günlerden sonra, altın ve gümüşte de satışlar görülebilir. Araya negatif büyüme rakamı gibi bir sürpriz de gelirse, yükselişleri piyasa yeni satış fırsatı olarak kullanabilir.

İkinci neden olarak; gümüşte çok yüksek seyreden açık pozisyon rakamı, değerli metal bankalarını rahatsız ediyor. Gümüşte alım pozisyonunda olanları yıldırmak için satış baskısını artırıyorlar. Dün yayımlanan rakamlara göre, gümüşteki açık pozisyonlar bir önceki güne 3200 civarında artmış.

Bugün yayımlanacak ABD istihdam raporundaki rakamlar beklentinin üzerinde gelirse(işsizlik oranının düşmesi, tarım dışı istihdam rakamının yüksek gelmesi), ”Fed tahvil alım programını açıkladığı tarihte bitirir. Uzatmaz.” düşüncesi ile altın ve gümüş yeni bir baskı altına girebilir.

Rakamlar beklentilerden kötü gelirse(işsizlik oranının yükselmesi, tarım dışı istihdam rakamının düşmesi); ”Ekonomide toparlanma olabilir. Ancak ultra gevşek para politikası devam etmedikçe, ekonomi iki ayağının üzerinde duramaz.” algısı ile metaller biraz dengelenebilir.

Son bir nokta. Dün altın kontratları için ”ilk bildirim günü” idi. Fiziki teslimat istemeyen yatırımcılar, ilk bildirim gününden önce pozisyonlarını kapatır. Dün, pozisyon kapatmayıp teslimat isteyenlerin ekstrem sayısı dikkat çekti. Şubattaki altın teslimatı için bildirilen rakam 43 tonun üzerine çıktı. Bu işleri takip etmeyenler için, miktarın bir önemi olmayabilir. Şöyle bir örnek verelim. Aralık ayı, genel olarak, en büyük teslimat ayıdır. Aralıktaki rakam 10 ton idi. Atlantik okyanusunun diğer tarafındaki büyük yatırımcılar(Avrupa), fiziki altın bulmakta zorlandıkları için, ABD piyasasına girmiş olabilirler. Bu kadar yüksek bir rakamı görünce, akla ilk bu geliyor.

Dünkü 43 tonluk anormal rakamı gördükten sonra, gümüşün bir sonraki ilk bildirim günü olan 28 Şubat 2013 ilginç olabilir.

Gümüşte 32.50 dolar, altında 1700 dolar önemini koruyor. Bu seviyeler geçilmedikçe heyecana gerek yok. Madencilik hisselerinin durumu da ortadayken.