Altın’ı Sevmeniz Gerekir

Altın geçen hafta $70 yükseldi. Geçen ay yazdığım ‘2009 beklentileri’ adlı yazıda ve daha önceki yazılarımda, yatırımcıların portföylerinde ‘altın’ın bulunması gerektiğini belirtmiştim. Portföy ağırlığı olarak %25 yeterlidir. Altın’ın şimdiye kadar gördüğü en yüksek fiyat, $1030 seviyesiydi. Bu yıl altın’da yeni zirveler olabilir.

İki hafta önce ‘Altın Külçelerine Hücum’ başlıklı yazımda, varlıklı yabancı yatırımcıların, bankalara güvenmedikleri için, altın’a dayalı senet yerine külçe altın istediklerini yazmıştım. Altın’ın, ‘kağıt piyasa'(vadeli işlemler piyasası) ve ‘fiziki piyasa’ olmak üzere iki piyasası vardır. ‘Kağıt piyasa’da spekülatörler, bankalar oynar. Bu piyasa gerçek arz ve talebi göstermez. ‘Fiziki piyasa’da büyük bir talep patlaması olduğunu aylardır gözlemliyorum. Güvensizlik ortamında talep öylesine yüksek ki, teslimat için haftalar, aylar sonrasına gün veriliyor.

Altın, bu hafta yine yükselebilir, ancak gözlemlerim ‘bugün al, yarın sat, kar et’ stratejisi için değildir. Bu hareketlerde emin olmak mümkün de değildir. Anlatmaya çalıştığım, altın piyasasında bir güç birikmiştir. Portföy’de bulunmalıdır. Klasik şekilde, fırtınalı günlerin güvenli limanıdır.

Türkiye’ye dönelim. Bütün bankaların, Hazine’de ahbapları?? vardır. Hazine’deki bu kuşlar haber uçurmayı çok severler. Mesela dün ‘IMF ile antlaşma bugün açıklanabilir, pozisyonunuzu alın’ haberini uçurmuşlardır. Bu beklentiler hemen fiyatlanmıştır. USD/TL kuru, akşama doğru sert bir şekilde düşer. Akşam saatlerinde, Hazine’den açıklama gelir; ‘IMF ile birçok konuda mutabakat sağlandı’. Herkes mutludur. Ben bu açıklamayı duyduğumda, ‘O zaman mutabakat sağlanmayan konular da var’ diye yorumladım. Gece yarısı Reuters, IMF’ye dayanarak, ‘Türkiye ile görüşmeler askıya alındı’ haberini geçti. Tabi sonra durumu toparlamak için açıklamalar yapıldı. Antlaşma artık yapılsa da, borsa patlasa, TL çoşsa, krizi geride bıraksak.

Bankaların bu hamlelerini, Türkiye’de işlerin nasıl döndüğünü size anlatmak için yazdım. Yaklaşım açısından, dünya’daki diğer bankalardan pek bir farkları yok. Ama hayati açıklamalar öncesinde, böylesine gizli bilgi akışını gelişmiş ülkelerde göremezsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir