Altın/Petrol Rasyosu Mükemmel Bir Piyasa Göstergesidir

Bu siteyi Ağustos 2008’de açtım. O zamandan beri, ‘altın’ın her ‘portföy’de bulunması gerektiğini yazıyorum. Altın, dün son 7 ayın zirvesine çıktı. Öğrencilerime ve yatırımcılara, takip ettiğim göstergeleri zaman zaman anlatmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Benim için ne altın ne de petrol fiyatı önemlidir. Takip ettiğim gösterge, altın/petrol rasyosudur. Bu rasyo, Temmuz 2008’de ‘dip’ yaptı. Dip noktasından sonra rasyo yükselmeye başladı. Rasyonun yükselmesini, hem ABD ekonomisinin hem de global ekonominin artan bir hızla yavaşlaması şeklinde yorumladım. Arkasında yatan mantık; rasyonun dip yapmasının, enerji fiyatlarının zirve yaptığı dönemlere denk gelmesidir. Enerji fiyatlarının zirve yaptığı dönemlerin arkasından, ekonomilerde sert yavaşlamaların yaşandığı dönemler geliyor. 1972’den beri bu süreçler birbirini takip etmiş. Büyük Merkez Bankaları, bu dönemlerde hızla faiz oranlarını düşürüyorlar. ‘Merkez Bankaları’nın ‘sıfır faiz’e geldikleri, ve global ekonomilerin küçülmeye devam ettikleri göz önüne alınırsa, altın önümüzdeki dönemde de güçlü kalacakmış gibi görünüyor.

Rasyo’daki gerilemeyi ABD ekonomisinde ‘stabilizasyon’, yükselmeyi ise ekonomide yavaşlama olarak yorumlamalısınız.  Rasyo yükseliyor, başta ABD olmak üzere bütün ekonomiler küçülüyor. Altın’da son yedi ayın zirvesinde.

Yine bu rasyo ile ilgili olarak; 2002 ve 2004’te ‘rasyo’daki düşüş, petrol fiyatının ‘altın’dan daha hızlı şekilde artmasından dolayı gerçekleşmiş. Önümüzdeki dönemde ekonomilerde yaşanabilecek bir toparlanma, global enerji talebini arttıracak olsa bile(petrol fiyatı çıksa), bu altın fiyatını destekleyebilir. Çünkü toparlanma, metallere(altın ve diğerlerine) olan endüstriyel talebi ve yatırımcıların altın fonlarına olan talebini de arttırabilir.

2009’da, ‘altın’da yeni zirveler görebileceğimizi çok kereler yazdım. Bakalım altın, bir önceki zirve olan 1030 doları geçebilecek mi?

Altın/Petrol Rasyosu Mükemmel Bir Piyasa Göstergesidir” hakkında 2 yorum

  1. Hocam rasyo ilgi çekici görünmekte;ancak rasyonun takip edildiği herhangi bir kod (örn bloomberg kodu)verebilirseniz cok sevinirim.
    ”Önümüzdeki dönemde ekonomilerde yaşanabilecek bir toparlanma, global enerji talebini arttıracak olsa bile(petrol fiyatı çıksa), bu altın fiyatını destekleyebilir. Çünkü toparlanma, metallere(altın ve diğerlerine) olan endüstriyel talebi ve yatırımcıların altın fonlarına olan talebini de arttırabilir.”Ayrıca bu cümlelerde rasyonun yükselmesini nasıl yorumlamamız gerektiği kanımca cok acık değil.Burada altını değer koruma aracı olarak değil de emtia sınıfında gorursek-ki sanırım bu şekilde yorumlamıssınız- bu durumda veri anlamsız hale gelmiyor mu?Ekonomik aktivite arttığı için enerji fiyatları yükselecek rasyo yükselecek;altın da emtia olarak görüleceğinden onun değeri de yükselecek bu durumda ekonomi ısındığı halde rasyo sabit kalabilecektir.

    Saygılarımla.

  2. Atılım Hocam zaten defalarca altına olan talebin krizin getirdiği belirsizlik içerisinde artacağından bahsetmiştir. Ben de CNN’de Afrika’daki çok büyük bir altın deposunun talep karşısında fiziki olarak resmen boşaldığını izlemiştim. Geçen okuduğum bir habere göre altın/petrol rasyosu 1999’dan beri en yüksek seviyeye çıkmış durumda.

    Financial Times’ta geçen ay okuduğum bir diğer habere göre Bermudalı bir hedge fon, ana para birimlerinin değer kaybetmesi beklentisi karşısında yatırımcılarına altın üzerinden yatırım yapma imkanı vermiş. Bu durumda fonun yeni çıkardığı senetlerin para birimi altın oluyor.

    3 aylık dönem için altın fiyat tahminini 700’den 1000 dolara çıkardığı açıklamada, Goldman Sachs, altından “currency of last resort” olarak bahsetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir