Altın/Petrol Rasyosu Ne Gösteriyor?

13 Şubat’taki ‘Altın/Petrol Rasyosu Mükemmel Bir Piyasa Göstergesidir’ başlıklı yazımda, Altın/Petrol (A/P) rasyosunun öneminden bahsetmiş, trendleri belirlemede iyi bir gösterge olduğunu vurgulamıştım. Altın/Petrol rasyosunun bugünlerde ne gösterdiğine bir bakalım.

Petrolün, önümüzdeki dönemde beklenenden daha düşük bir performans göstermesini bekliyorum. Diğer bir beklentim, gümüş ve altın fiyatlarının güçlü kalmasıdır. Altın/petrol rasyosundaki dip ve zirve noktaları, emtia piyasalarının global ekonomi ile ilgili düşüncelerinden etkileniyor. Örneğin yükselen A/P rasyosu, iyimser ortamın bozulması sırasında yaşanıyor (zayıflayan petrol fiyatı). Düşen A/P rasyosu, genelde iyimserliğin arttığı ortamlarda oluşuyor. Ocak ve şubat’ta petrol fiyatları ve borsalar çökmüş, A/P rasyosu artmıştı.

Son 8 haftadır, borsalar ve petrol fiyatı yükseldi. Şubat’tan beri petrol % 60 arttı. Altın ise, ocak’taki düşük seviyelerinden beri %13 arttı. A/P rasyosu ise şubat’tan beri %38 düştü. Ek olarak, A/P rasyosu 200 günlük hareketli ortalamasını aşağıya doğru kıramadı. Bu noktayı, geçen sonbahardan beri kıramıyor. 200 günlük hareketli ortalamanın, uzun dönemin en iyi teknik göstergesi olduğunu önceki yazılarımda belirtmiştim. Açıklanan makroekonomik verilerin borsalardaki yükselişleri desteklememesi; 2009 ikinci çeyrekte bankalara yeni bir kurtarma hamlesi ihtimalinin düşük olması ve global risk iştahının azalmaya başlaması ile, başta gümüş olmak üzere değerli metaller, yen ve dolarda artış (özellikle yen), borsalar ve enerji fiyatlarında düşüş bekliyorum.

16 Mart 2009’daki ‘Yeni Bir Dönem?‘ başlıklı yazımda, piyasaların Mart 2008’den beri 2 aylık dönemler halinde inişler-çıkışlar yaşadığını yazmış, 7-8 haftalık yeni bir yükseliş döneminin başlamış olabileceğini belirtmiştim. Tabi 8. haftanın son günü zirve olup, ertesi gün düşüşün başlaması gibi bir şey söz konusu olamaz. Piyasalar bir süre yatay seyredip, düşüşe başlayabilir.

Düşüş trendinin başlamasına, % 70 olasılık veriyorum. Borsalar yükselişini devam ettirirse, global risk iştahının metallere pozitif etkisi olacağını düşünüyorum. Çünkü Çin ve piyasa için iyi sayılan bir durum (risk iştahının artması), metalleri olumlu etkiler. Borsalar düşüş trendine girerse, yatırımcılar finans hisselerinden, metal hisse ve yatırım fonlarına geçebilir. Değerli metaller yine güçlü kalabilir.

Tezlerim bu şekildedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir