AMB ve İspanya öncesi beklentiler

Haftanın son günleri hareketli geçiyor. Dün açıklanan önemli verilerden sonra, bugün gözler İspanya’nın 3 yıllık tahvil ihracı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısında olacak. Dün Portekiz’in tahvil ihracı vardı. Talep geldi, ama faiz yüksek oluştu. Bugün İspanya’nın tahvillerine de talep gelebilir. Oluşacak faize dikkat etmek gerekiyor. Portekiz’in bir yıllık kağıdının faizi yüzde 5.28 seviyesinde oluştu. Kritik soru; Portekiz gelecek sene yüzde 5’in üzerinde büyüyebilir mi? Düşük bir olasılık.

AMB toplantısı da kritik. AMB üyeleri, çıkış stratejisi ile ilgili olarak yaz aylarından beri esip yağıyorlardı. Şimdi suspus oldular. Beceriksiz merkez bankacılardan hemen her ülke muzdarip. Nisan’da Yunanistan’a yardım ettiniz, haziran ayında sahte bir stres testi yaptınız. Yalan rüzgarı ile AB piyasaları biraz toparlanınca, AMB üyeleri aşka geldiler. Bu hafta Yunanistan’ın nisan ayında verdiği sözleri gerçekleştiremeyeceği ortaya çıktı. Borç süresi uzatıldı. Ayrıca, stres testinden geçen İrlanda bankalarının batık olduğu ortaya çıktı. ABD ve Avrupa’da yaşanan gelişmelere bakıyorum da, biz 2002 senesinde ağır hasta olan bankacılık sektörümüze neşteri iyi vurmuşuz.

Piyasa yorumcularına göre; AMB bugün tahvil alımlarını artıracak. Son haftalarda zaten yüklü miktarda tahvil alıyorlar (İrlanda, Portekiz tahvilleri). Bugün mevcut programların süresi uzatılabilir. AMB tahvil aldıktan sonra, piyasaya verdiği paranın enflasyona yol açmaması için ‘sterilize’ ediyor (parayı topluyor). Verilen likiditenin daha fazla sterilize edilmeyeceği de açıklanabilir. Bu Fed’in yaptığı operasyonun aynısı olur. Öte yandan, büyük miktarlı bir tahvil alımı açıklanmasının para piyasalarını stabilize edeceği, ve bu nedenle Euro’nun yükselmesini bekleyenler de var.

AMB mayıs ayında tahvil alımlarına başlayacağını açıklamıştı. Likidite sorununun sona ereceği beklentisi ve morali ile Euro yükselmişti. Fakat sonuçta tahvil alımları bir para basma operasyonu olduğu için, daha sonra Euro’da sert düşüşler görüldü.

Bir-iki noktayı daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Dolar Endeksi’nin (USDX) aylık grafiğindeki müthiş dönüş gözüme çarptı. USDX, son olarak Aralık 2009’da böyle bir dönüş göstermişti (+%4). Bu yüzde 4’lük yükselişten sonra yüzde 15 daha gitmişti. 2009 öncesine gidersek; USDX, Ocak 2005’te de benzer bir aylık dönüş gösterdikten sonra yüzde 10 daha artmış.

AMB toplantısı sonucunda EUR/USD atak yaparsa, 1.3330 seviyesi tavan olabilir. EUR/USD için 1.27 beklentimi koruyorum. USD/TL için 1.53 seviyesi hala kadrajdan çıkmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir