Anti-Dolar

Dün, Fed toplantısı hakkında yorumlar yapmıştım. Hem bu yorumları, hem de EUR/USD’ın durumunu biraz daha detaylandıralım.

USD’ın durumu son bir haftadır çok iyi görünüyor. Bugün yayımlanacak Fed bildirisi, USD’ın gücünü törpüleyebilecek yegane faktör olabilir. Bildiride; bir süre için daha ‘düşük faiz’, ‘düşük kaynak kullanımı’, ‘zayıf enflasyon’ gibi ifadeler yine vurgulanırsa, USD’ın olumsuz etkilenmesi kuvvetle muhtemeldir.

Fed’in ekonomi ile genel görüşlerinde bir iyileşme olması, Fed üyelerinin büyüme beklentilerinin olumluya kayması halinde, piyasa USD’ı güçlendirmeye devam eder. Bu durumda piyasa, Fed’in beklenenden daha önce likiditeyi çekmeye başlayacağını düşünecektir. Dün de yazdığım gibi; Fed’in agresif ifadelerden kaçınacağını düşünüyorum. EUR’nun şu zayıf görüntüsünün üzerine, Fed bir de faiz artırım sinyali verirse, USD’ın yükselişi durdurulamaz.

Dolar endeksini inceliyorum (USDX), endekste son 8 aydır satış yaşanan bölge, şimdi güçlü alım bölgesi olmuş (endeks yükseldikçe USD değerleniyor). Hemen bir bilgi vereyim; USD endeksinin %55’ni EUR kapsıyor. Bunun için euro’yu ‘anti-dolar para birimi’ olarak görüyorum.

EUR’nun genel zayıflığının farklı nedenleri var. Her yılın sonunda yaşanan, fonların-işletmelerin bilanço makyajları bir etkendir. Bunun dışında; EUR’nun bugünkü durumunda, Yunanistan’ın etkisi de fazladır. Yunanistan küçük bir ülke olabilir, ancak piyasa bu durumlarda büyüklüğe küçüklüğe bakmaz.

Dün sabah Papandreou’nun açıklamalarını okudum. İnandırıcılıktan son derece uzaktı. Yunanistan euro’yu kullandığı için, parasını devalüe etme, ya da para basıp bu sarmaldan kurtulma şansı yok. Bunun için ya bütçeyi anormal şekilde kısacak (çok acılı olur), ya da Avrupa Merkez Bankası Yunanistan’ı kurtarmaya gelecek (bugüne kadar bir hareket yok). Tabii bir opsiyon daha var; o da Yunanistan’ın euro’dan tamamen çıkmasıdır. Ekstrem bir durumdur. Bu gerçekleşirse; İspanya, İtalya, Portekiz gibi ülkeler de bu yolu seçebilir. Olaylar bu raddeye gelirse, bırakın EUR’nun değer kaybetmesini, EUR’nun varlığı sorgulanmaya başlar.

Dubai olayı, global piyasalar açısından herhangi bir risk idi. Yunanistan olayı farklıdır. Euro için ciddi bir sınavdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir