Ayı Mı, Boğa Mı?

Dünkü %6-%7’lik yükselişlerle birlikte, ABD borsaları son iki haftada %20 civarı değer kazandı. Boğa piyasasına(yükseliş piyasasına) girdik mi sorusu, günün konusu haline geldi.

%10’luk bir yükseliş daha gerçekleşirse, tahminlerimi gözden geçirebilirim. Bugün için bu çıkışların, ‘ayı piyasası rallisi’ olduğunu düşünüyorum. Diğer bir deyişle, piyasa uzun dönemli bir düşüş trendinde, ancak zaman zaman yukarı yönlü düzeltme hareketleri oluyor.

18 aydır, bir ayı piyasasının içindeyiz. Bu 1,5 sene içinde, ayı piyasası yükselişlerini gördük. Niçin %10’luk bir yükseliş olursa, fikirlerimi gözden geçireceğim diyorum, çünkü geçmiş krizleri incelediğimde, %30’luk bir ‘ayı piyasası rallisi’ne hiç rastlamadım. Genelde, yükselişler %20-%25 aralığında kalmış. Eğer dip noktasından(borsanın en düşük seviyesinden) %30’luk bir yükseliş olursa, temel analize dayalı görüşlerimi yenilemem gerekebilir.

Türksever spekülatör Mark Mobius, dün Bloomberg’te ‘yeni boğa piyasası başladı’ yorumunda bulundu. İhtiyatlıyım. Sıkıntıların çok fazla olduğunu düşünüyorum. Kötü, işlemeyen bir ekonomide, kalıcı yükseliş piyasası nasıl başlayabilir ki? ABD de, Avrupa da daralmaya devam ediyor. Ekonomik beklentiler sürekli olarak aşağı yönlü revize ediliyor. IMF, Dünya Bankası global ekonomi’nin 2009’da daralacağını düşünüyor. Karlıyız açıklaması yapan, büyük bankaların bilançolarında büyük sıkıntılar mevcut. Dünyanın her yerinde işsizlik rakamları hızla artıyor.

Biraz daha beklemekte fayda var. 6-7 haftalık bir ayı piyasası rallisi yaşanabileceğini yazmıştım. Borsalar, beklediğimden daha hızlı yükseldi, ama ben hala ‘ayı’ tarafındayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir