Az Bulunur Metalleri Göz Ardı Etmeyiniz

Piyasalardaki kargaşa yüzünden yeni yatırım alanlarını pek yazamıyorum. Bugün bahsedeceğim ‘az bulunur metaller’ (rare earth metals), ve bunların yatırım stratejileri geleceğin bir numaralı konusu olmaya adaydır. Yazmaya başlayayım, hayatımıza yavaş yavaş nasıl girmiş olduklarını göreceksiniz.

Bu metaller, yıllardan beri madencilik dünyasının gizemli metalleridir. Bunların ilk özelliği nadir olmaları; ikincisi, modern teknoloji için ‘vazgeçilmez’ olmalarıdır. Aslında nadir kelimesi bunlar için kısmen doğrudur. İçlerinde en nadir olanı, yeryüzünde ‘altın’dan daha çoktur. Ekonomik olarak işletilebilir yataklarda nadiren bulunurlar. Daha büyük sıkıntı, bu metaller sayı olarak fazladır, ve kümelenmiş halde bulunurlar. Önce cevherinden, sonra birbirlerinden ayırmak zorundasınız.

Neodymium en yaygın olanıdır. Yüksek sıcaklıkta mıknatısın gücünü arttıran bu nadir metalin alternatifi bugün için yok. Hard diskler, DVD player’lar, rüzgar türbinleri, ve hibrid arabaların elektrikle çalışan motorları için hayati öneme sahip bir metaldir. Toyota Prius’lar dysprosium kullanıyor. Dizel motorlarda cerium ve lanthanum kullanılıyor. Blackberry’ler, LCD televizyonlar, iPod’lar, navigasyon sistemlerinde de bu metalleri görüyoruz (europium).

Kritik noktaya gelelim. Çin, az bulunur metal piyasasının %95’ini kontrol ediyor. 90’lı yıllarda ABD’deki bir madeni, Çin piyasaya ucuz mal vererek batırmıştı. ABD olayın önemini yeni yeni kavradığı için, o zaman kapatılan madeni tekrar açtı. Avustralya ve Kanada’da bu işle uğraşan bazı şirketler var.

Kısa bir süre önce Çin’den sızan bir rapora göre; Bilgi Teknolojisi Bakanlığı, en önemli beş metalin ihracatının tamamen yasaklanmasını, diğerlerine de 35.000 tonluk toplam bir kota konulmasını önermiş. Global ekonominin yıllık tüketiminin 125.000 ton olduğunu, ve hızla arttığını belirtmek istiyorum.

Altın, petrol, gümüş gibi emtialarda olduğu gibi, bu metallerde spekülasyon yapmak mümkün değil. Çünkü bu metaller finans piyasalarında trade edilmiyor. Bunların fiyatlaması ağırlıklı olarak arz-talep ilişkisine dayanıyor.

Sadece bu metalleri çıkartan, dünya borsalarında işlem gören birkaç şirket buldum. Metallerin performanslarını bu şirketler aracılığıyla takip ediyorum. Finans krizi boyunca, klasik emtia şirketlerinin aksine iyi performans gösterdiklerini söyleyebilirim.

Hayatımıza giren ‘son teknoloji’ aletlerden artık geri dönüş yok. Az bulunur metaller olmadan da daha ileri teknoloji yok. Geleceğin piyasasını da sadece Çin kontrol ediyor. Bu metalleri göz ardı etmeyiniz.

Az Bulunur Metalleri Göz Ardı Etmeyiniz” hakkında 4 yorum

  1. “Önce cevherinden, sonra birbirlerinden ayırmak zorundasınız.” yazmışsınız hocam ama madenler zaten topraktan cevher olarak ayrılır, cevherinden ayrılmaz. Cevherinden ayrılan kısım zaten gang olarak tabir edilen işe yaramayan kısımdır. Yani önce gangtan ayırır sonra birbirinden ayırırsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir