Balans Ayarı

Petrol son 8 haftadır düşüş trendinde. Kafamdaki hedef olan $70’a geldi sayılır. Dün gece $70.38’i gördü. İki aylık düşüş trendi, önceki 2 düşüş trendinin bir benzeridir. Petrolde iki aylık trendden sonra bir toparlanma gerçekleşebilir. Petrol $74.50-$74.60 bölgesini aşamadıktan sonra, bir sonraki hedef $67-$67.20 bölgesidir.

Petrolün 2 aydır düşüş trendinde olması; ‘İki ay boyunca her gün düşüş yaşandı’ demek değildir. Birkaç kez yukarı hamle yapmış olsa da; sizlere önceden bilgisini verdiğim $80.40-$80.50 satış bölgesinden geri döndü.

Petrol, global risk iştahının en önemli göstergelerinden biridir; piyasalar ile ilgileniyorsanız, bir gözünüz onda olmalı; cümlesini sürekli yazıyorum. Endekslere bir bakalım. Örneğin öncü gösterge olduğunu düşündüğüm petrol 2 aydır düşerken, S&P 500 endeksi nasıl bir performans göstermiş? Dönüp 9 Ekim 2009’daki kapanışa bakarsanız; S&P endeksinin aynı yerde olduğunu görürsünüz. İMKB-100 endeksinin 2 ay önceki değeri ile dünkü kapanışını karşılaştırın; hemen hemen aynı yerde olduğunu görürsünüz (dünkü kapanış biraz daha aşağıda). Hatta Türkiye geçen hafta Fitch’den doping almasaydı, İMKB 3-4 bin puan daha aşağıda olurdu. Başka endekslere de bakabilirsiniz. Oralarda da aynı resmi görürsünüz. Açık biçimde rallinin yorulduğu görülüyor.

Petrolde yukarı bir tepki hareketi gelebilir. Ancak $74.50-$74.60 satış bölgesini aşıp aşamayacağına dikkat edin. Kısaca; aşağı yönlü genel trend, şimdilik devam ediyor.

Altın dün gece $1117’a kadar düştü. Şu an $1126. Risk iştahı düşmeye devam ederse, altın fiyatının ulaşabileceği noktaları dün yazmıştım. (Altın Nereye; EUR/USD; Petrol)

Geçen hafta başında Dubai hakkında bir yazı yazmış; ‘bu olayın üzerini kolay kolay örtemezler’ demiştim. Dünkü yazımda da, ‘Dubai kaynaklı kurumların, Avrupa ve ABD’deki hisse ve gayrimenkul satışlarına dikkat’ vurgusunu yapmıştım. Bu satışlar yatırımcıları korkutabilir. Dubai ile ilgili olarak, köprünün altından çok sular akacaktır.

EUR/USD, mart ayından beri en büyük haftalık düşüşünü yaşayacakmış gibi gözüküyor. Şu an 1.47 civarı. Önceki gün Dubai ve Yunanistan’ın kredi notlarının düşürülmesi; dün İspanya’nın görünümünün negatife çevrilmesi haberleri piyasaya düştü. Buna benzer gelişmeler yaşandıkça; EUR/USD’da ilk hedef 1.4480-1.45 bölgesidir.

Sözde boğa piyasasının balansı, son iki aydır bozulmuş gibi gözüküyor. Bakalım ayarını nasıl yapacaklar?

Balans Ayarı” hakkında 3 yorum

  1. murat bey iyi günler,nasıl oldunuz.inşallah daha iyicesiniz.gün içi yorumunuzda 15.30 da abd işsizlik başvuruları açıklanacak,beklentilerinden biraz iyi gelirse bile,usd nın tepkisi ilginç olacaktır diye yazmışsınız.biraz daha açarmısınız ne yönde ilerlemesini bekliyorsunuz usd yı.daha aşağılardamı yoksa yükselişmi düşünüyorsunuz.şu an usd/try 1.4987-eur/usd ise 1.4736

  2. TSİ 15:30’da ABD işsizlik başvuruları açıklanacak.Beklentilerden biraz iyi gelirse bile,’USD’ın tepkisi ilginç olacaktır’ diye düşünüyorum.demiştiniz.Biraz daha açar mısınız?beklentiniz ne yönde?veriler Altında tepki yaratabilir mi?

  3. Son iki gündür yazılarımda,mevcut ortamın USD’a yarayabileceğini belirtiyorum.Bu durumda altın, negatif etkilenir.EUR/USD, 1.47’den 1.4750’ye geldiği halde,yükselmesi beklenebilecek ‘altın’da hiç hareket yok.Bu aşağının sinyali olabilir.
    Veriye gelince;’ilginç olacak’ dedim,çünkü geçen cuma günü istihdam verisi iyi geldi,USD sert şekilde yükseldi.Bu,2009’da sadece 2 kez görüldü.İyi bir veri gelirse,USD’ın hareketini ben de merak ediyorum.Haftalık işsizlik başvurularında tahmin yapmak kolay değildir.Herhangi bir öncü gösterge yok.Tahminlerin hata payı yüksek oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir