Banka Yöneticilerine Teşekkürler

Türkiye ekonomisi 2009’da sert şekilde yavaşlayacak. Bu açıkça görünüyor. Yine de, Türkiye’nin eskiye kıyasla bu tür krizler karşısında daha güçlü olduğunu düşünenlerin sayısı da çok fazla görünüyor.

Türkiye’nin krizlere karşı daha dayanıklı olduğunu savunanlar, aslında ‘bankacılık sektörü’nün daha güçlü olduğunu vurgulamak istiyorlar. Bankalarımız, geçmişe göre daha iyi yönetiliyor olabilir. Ancak Avrupa ve ABD bankalarının bilançolarındaki karmaşık senetlerin(toxic securities), yatırım araçlarının, bizim bankacılık sektörümüzde olmaması da büyük şanstır. Kriz öncesi yıllarda, bu tarz yatırım araçlarının, Türkiye’de niçin olmadığını hep düşünürdüm. Bu araçların piyasalarda ‘likidite’yi arttırdığını; kurumlara, kişilere yeni yatırım opsiyonları sunduğunu hala savunurum. Önemli şartlar, bu piyasalar’da ‘sıkı regülasyon’un ve şeffaflığın olmasıdır. Dünyanın en liberal finans piyasasına sahip olan ABD’de, bu iki şarta da sahip değildi. Sistem iflas etti.

Bankacılık sektörümüz bu piyasalara bulaşmamış olabilir. Bu piyasalardan uzak durmaları, krizi öngörebilmekten, bu varlıkların risklerini anlamaktan kaynaklanmıyor. Maalesef, alternatif piyasaları çok iyi bilen uzman elemanlar bizde yok. Bu toksik varlıkların fiyatlanması, modellenmesi, risklerinin hesaplanması zordur. Zaten bunları iyi yaptıklarını düşünen global bankaların durumları da ortadadır.

Bankacılık sektörünün güçlü olduğunu söyleyenler, aslında 3. sınıf bir finans sistemine sahip olduğumuzu göremiyorlar. Büyük bankalarımızda ağırlıklı olarak yapılan işlemler, hazine bonosu ve hisse senedi alıp satmaktır. Ayrıca, son 1- 2 yılda vadeli işlemler kontratlarına girmeye başladılar. Manipülasyon, spekülasyon sistemin içine işlemiş. Birçok banka da, bu işlerin içerisinde bulunuyor. Şimdi düşününce; ‘iyi ki finans sektöründe yeterli sayıda kalifiye eleman yokmuş, iyi ki bu varlıklar sistemimize girmemiş’ diyorum. Bu senetler bizde olsaymış, bir 2001 krizi daha yaşarmışız. Diğer ülkelerde önce finans sistemi çöktü, daha sonra reel sektör darbe yedi. Bizde krizi, direkt olarak reel sektör hissetti. Banka yöneticilerimiz, bilinçsizce de olsa finans sektörünü korumuşlar. Sistemin bu kokuşmuş, ‘geri’ haliyle hepsi çok mutlu. Finans sektörünü krizden kurtaran bütün banka yöneticilerine teşekkürler.

Banka Yöneticilerine Teşekkürler” hakkında 1 yorum

  1. değerli hocam;

    bilinçsizce finans sektörünü koruyan sektör yöneticileri acaba bu krizi her yönü ile hisseden reel sektörü korumak için bir şeyler yapıcaklarmı(bilinçli veya bilinçsiz)

    çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim

    sevgi ve saygılarımla;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir