Başçı sevilmek istemiyor, tarihe geçmek istiyor

 

Bazı merkez bankası başkanları vardır, piyasa tarafından sevilmek ister. Greenspan, Bernanke gibi başkanlar bu kategoriye girer.

Piyasa, bazı başkanların hiç umrunda olmaz. Doğru veya yanlış, sadece işini yapar. Piyasa oyuncuları da onları sevmez. Trichet, Başçı gibi başkanlar bu kategoriye girer.

TCMB’nin faiz kararı tartışılıyor. Bloomberg HT yayınında da belirttiğim gibi; böyle bir indirim beklemiyordum. Açıkçası; başka yorumcuların ne söylediği benim için önemli değil. Benim beklentim niye gerçekleşmedi? Ben buna bakarım. Şu aşamada faizlerin 50 baz puan düşürülmesine de pek anlam veremiyorum. İki hafta önce ‘sene sonuna kadar sabit faiz’ mesajı veren bankanın fikri, ne oldu da değişti?

TCMB yönetimi iletişime önem veriyor. Önümüzdeki günlerde kamuoyunu aydınlatacağını düşünüyorum. Piyasanın göremediği neyi görüyor? Hangi veri setine sahip?

TCMB’nin beklentisi tutarsa, kredibilitesi inanılmaz şekilde artar. Çünkü; ne Çin Merkez Bankası’nın, ne Brezilya Merkez Bankası’nın, ne Rusya Merkez Bankası’nın, ne de Kore Merkez Bankası’nın böyle bir beklentisi var.

Başçı sevilmek istemiyor, adını tarihe yazdırmak istiyor.

Başçı sevilmek istemiyor, tarihe geçmek istiyor” hakkında 6 yorum

 1. Çin MB NIN,Brezilya MB nın,Rusya MB nın,Kore MB nın beklemediği,bizim MB nın beklediği nedir acaba,biraz daha açabilirmiyiz?

 2. TCMB, muhtemelen büyük bir kriz öngörüyor. Saydığım merkez bankaları sıkı para politikası uyguluyor. TCMB aniden gevşek para politikasına geçti.

 3. Mb ince ve kıvrak bir bakış açısıyla hareket ettiğini düşünüyorum..uzun bir süredir kaçan sıcak parayı ülkeye biraz davet etti, çünkü dışardaki durgunluk bizede yansımaya başladı( tüm veriler iyi olmasına rağmen(cari açık hariç)) borsa çakıldı kaldı, ne ileri ne geri..Yabancı çıktı gitti.Tüm dünyada deli gibi likitide var.
  Bu kararla cari açığıda dizginlemiş olacak. Belki kel alaka diyeceksiniz ama bu adımıyla kafası tersine çalışan ve kötü niyetli k.derecelendirme kuruluşlarının ağzına bir şeker verip, alınan notlarla da kalıcı yatırımları çekicek. dışardaki durgunluğun içeri yansımasını önlemek buz dağının ucu.. asıl mesele; faizi sıfıra yaklaştırmak politikası! kalıcı yatırım! ve başıboş gezen paradan biraz fayda sağlamak. Sahsi kanaatimce, kalıcı yatırım(cari açık sonu ve not artırımı) ve faizi sıfırlamak buz dağının tabanı

 4. Sn. Murat,

  Bu hareketin sadece cari açık sorunu ile mücadele olmadığını düşünüyorum. Ancak şunu da merak ediyorum; MB’nin faiz düşürmesi, sıcak para akışı anlamında Türkiye’ye alternatif ülkeler doğurur mu? Ve bu bize bir finansman sorunu olarak döner mi?

  TL’yi değersizleştirmeden önce piyasanın kriz söylemleri ile buna hazırlandığını ve yeni USD/TL, EUR/TL değerleri için ortam yaratıldığını düşünüyorum, katılıyor musunuz?

  Teşekkürler,

  Teşekkürler

 5. Iki hafta once Basbakan; “Kur yukselisinden rahatsiz olanlar varsa, ortayi buluruz” dedi. Daha sonra TCMB Baskani benzer ifadeler kullandi. Bugunku hamle, aciklamalar ile taban tabana zit. TCMB’nin, beklentileri iyi yonetemedigini dusunuyorum.

  Ekonomi fazla isindi diyorsun, onlemler acikliyorsun. Onlemlerin etkisi gorulmeden, politikayi degistiriyorsun. TCMB’yi ilk politikasinda da desteklemistim. Umarim simdiki politika da basarili olur.

  Bu politika ile enflasyon tehlike yaratmaz, cari acik duserse, TCMB alkislanir. Yoksa elestiriler sertlesir.

 6. aslında ilk şoktan sonra insanların yorumları değişmeye başladı.
  akşam saatlerine doğru tv’de merkez’i destekleyen açıklamalar duymaya başladım.
  öğleden sonra, avrupa merkez’de tırışka denen adamın konuşması çok can sıkıcıydı.
  ümitsiz, ne olup biteceğini bilmez bir halde, belli ki klima da çarpmış burnunu silip duran ihtiyar bir adam vardı karşımda.
  aklıma şu soru geldi:bunlar hem ihtiyar hem de hastalar.hangi dinamikle krizden nasıl çıkacaklar?
  eğer cevap sınırsız para basımıysa onun da bir etkisi olmadığını görüyoruz.hatta o kadar etkisiz ki para basıyorsun bastığın para enflasyona bile neden olmuyor.
  türkiye için de ne düşüneceğimi şaşırdım artık.
  şimdi ekonomi gevşetilecekse o zaman bankaları munzam belasından kurtarıp rahat bırakıcaklardır.onlar da rahat rahat kredi vermeye devam edecekler.ekonomi zaten yavaş değil.
  üretimi ve tüketimi destekleyen bankalar her tarafa kredi dağıttığı gibi faiz indirimiyle de para kazanıcaklar.bu durumda kar yazıp duracaklar ve bankalar önderliğinde imkb’nin de yükselmesi gerekir bu durumda.
  türkiye’ye nasıl bir göktaşı çarpacak ki güçlü büyüyen bir durumdayken birden küçülme yok olma trendine girecek bu ülke.ben hiçbir şey anlamadım.ne olacaz hocam biz:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir