Belirsizlik Arttı

Piyasa’da bahar havası yaşansa da, kurlarda büyük belirsizlik olduğunu düşünüyorum. Yakın gelecek, sakinlikten başka her şeye sahne olacaktır.

Kurlardaki volatilite yükselecektir. Bugün ABD’de hem mevcut konut satışları verisi(existing home sales), hem de Hazine Bakanı Geithner’ın konuşması var. Konut satışlarını, piyasa kötü bekliyor. Ben beklentinin biraz daha altında bekliyorum. Gelen kötü veriler, dolar’a negatif etki etmiyor. Normal şartlarda, kötü gelen bir ekonomik veri, para birimini olumsuz etkiler. Son 4-5 ayda öyle bir ortam oluştu ki; kötü haberler doları olumlu etkiliyor(yatırımcılar güvenli liman arıyor). İyi haberler euro’ya, TL’ye, borsalara yarıyor.

Geithner’ın konuşması çok önemlidir. Takip etmenizi öneririm. Banka bilançolarındaki sorunlu senetlerin nasıl temizleneceğini açıklayacak. 1 ay önce, bu programı ilk versiyonunu açıkladığında, piyasalar büyük hayal kırıklığı yaşamıştı. Hiçbir ayrıntı açıklanmadığı için, borsalarda sert düşüşler, USD/TL ve EUR/USD’da, USD lehine hareketler yaşanmıştı. Piyasalar, Geithner’a pek güvenmiyor. Programın bazı bölümleri dün basına sızmıştı(New York Times, Wall Street Journal). Çabuk bir yargıya varmak güç, fakat önceki programlardan farklı bir şey görmedim.

Sorunlu senetlerin satın alınmasında, özel sektör’le ortaklık yapılacak açıklaması yapılıyor. Sonra özel sektörün, tutarın %3’nü ödeyerek, senetlerin %20’sine sahip olacağı ortaya çıkıyor. Portföy şirketleri, parayı da devlet’ten alacakmış. Bu nasıl ortaklık, anlayamadım.

Bugün hareketler sert olabilir. Alım-satımlarda dikkatli olmanızda fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir