Bernanke Sonrası Ve Kritik AB Zirvesi Öncesi Özel Yorum

Mervyn King’in konuşması, AB finans bakanlarının toplantısı, Bernanke’nin konuşması derken, çok hareketli bir günü geride bıraktık. Konuşmalardan, toplantılardan önce sizinle beklentilerimi paylaşıyorum. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız stratejileri alfafinans’ta yazıyorum.

King’in konuşmasından önce; ‘ne zaman konuşsa, GBP düşüyor, dikkatli olun’ yorumunu yapıp, GBP/USD’ın üst limitini yazdım. King konuştuktan sonra, GBP/USD tam 200 baz puan düştü. GBP için negatif görüşlere sahip olduğumu biliyorsunuz, son 2 aydır beni yanıltmadı. Bununla birlikte King’in konuşmasının olduğunu da bilince, daha bir rahat oluyorsunuz. Çünkü ağustos 2009’dan beri King’in her konuşmasından sonra, %100 olasılıkla GBP düşmüş (yanlış okumadınız, 100% olasılık). Başka hiçbir yerde bulamayacağınız stratejiler derken, bu tarz bilgileri de kastediyorum. Yoksa destek-direnç noktasını verip, ‘bu olur, şuraya gider’ diyen yorumcu çok.

Bernanke ‘rezerv faizlerini arttırabiliriz’ açıklamasını yaptı. Rezerv faizlerini arttırmanın amacı; piyasadaki likiditeyi kontrol altında tutmaktır. Bu, çıkış stratejisinin sinyalidir. Peki USD’ın rakibi EUR’yu yöneten Avrupa Merkez Bankası (AMB) ne yapacak? Yarın AB zirvesinden sonra, son derece agresif açıklamalar gelebilir. Almanya ve Fransa, Yunanistan’ın borçlarının garantörü olduklarını açıklayabilirler; veya AMB Yunanistan’a yardım edeceğini açıklayabilir. Aynı yardımlar Portekiz, İspanya için de uygulanabilir. Fed çıkış stratejisine başlama sinyali verirken (likiditeyi azaltırken), AMB, sorunlu ülkeler yüzünden likiditeyi tekrar arttırmak zorunda kalacaktır. Diğer bir ifadeyle, AMB çıkış stratejisini ertelemek zorunda kalacaktır. Bu EUR-negatif bir gelişme olmazsa, başka ne olabilir ki?

Yarın gelebilecek agresif açıklamalardan sonra, EUR tepki olarak yükselebilir. Yükseliş olursa bunu EUR’nun düzeltme hareketinin bir parçası olarak düşünmelisiniz. Dün yazdığım gibi, EUR son 4 haftadır aralıksız düşüyor. Dört hafta süren düşüş, en son 52 hafta önce yaşanmış (Şubat 2009). EUR biraz nefes almak isteyebilir. AB zirvesinden sonraki basın bülteni, bunu hızlandıran faktör olabilir.

EUR/USD, iki gün önce verdiğim 1.3850-55 bölgesine, hatta 1.3950-60 bölgesine yükselebilir. Bu seviyelere gelsek bile, EUR-negatif görüşlerimi koruyor, 1.34-1.3420 bölgesini görme olasılığımızın yüksek olduğunu düşünüyorum.

Bu gece açıklanacak Çin’in enflasyon verisi de yarın çok konuşulacaktır. Enflasyonun yüksek çıkması halinde, ‘ Çin Merkez Bankası likiditeyi azaltacak’ yorumları yapılacaktır.

Hem Fed’in, hem de Çin Merkez Bankası’nın likiditeyi azaltma sinyali vermesi, USD ve JPY’ye yarar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir