Bitmeyen Sempati

Deflasyon’dan kısa dönemde kaçış yok. Bazı ülkeler, bugün için kaçtıklarını zannedebilir, ama deflasyon onlara da gelecek.

Şubat ayında Japonya’da enflasyon değişmedi. Ancak önemli sektörlerde fiyat düşüşleri, tam gaz devam ediyor. Bugüne kadar değişmeyen arazi fiyatları bile, yıllar sonra ilk kez düşmeye başladı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Japonya’ya da, deflasyon gelecektir. Deflasyon sarmalından kurtulmaya çalışan ülkeler, daha çok para basacaklardır. ABD, İngiltere, İsviçre ve diğer ülkeler gibi Japonya da, para basmaya başlayacaktır. Çin bile, para politikasını gevşetebileceğini(faizleri düşürme) ve bazı radikal önlemler alabileceğini açıkladı.

Buradan çıkan sonuç nedir diye düşünürsek, global para arzı bütün süratiyle devam ediyor. Yatırımcılar ve spekülatörler, önümüzdeki aylarda para birimlerinin ve bonoların dayanıklılığını test edeceklerdir. Bu test, altın yolu ile olacaktır diye düşünüyorum.

Altın’a karşı bitmeyen bir sempatim var. Tabi bu sempati, bilimsel temellere dayanıyor. Altın’ı, oluşan şartlara göre, uzun zamandır destekliyorum. Son 6 ayda, % 30 civarı bir getirisi olmuş. Portföyünüzde olması gerektiğini, hala savunuyorum.

Trilyonlarca dolar likidite vererek krizin sonunu getirebileceklerini düşünen MB’ları ise, yanılgı içindedirler. 2000 yılındaki teknoloji balonundan sonra, ABD bunu başarmıştı. Ama unutulmamalıdır ki, Greenspan’in o zamanki zaferi, bugünün kabusu oldu. Böyle bir krizde, likidite vererek yeni balonlar yaratmaya çalışmak, gerçekleştirilebilir bile olsa, sorumsuzluktur.

Bitmeyen Sempati” hakkında 1 yorum

 1. 1960 larda ons 30-35 dolar arası ımıs 70lerde 100 olmus
  73-74 yıllarında 250 ve
  80 petrol krızınde 800 u görmus
  25yıl sessız kalmıs(250-450ons arası)
  gecmıs fıyat ve ortalama gelecegı nasıl etkıler bılınmez ama onumuzdekı 2yıl da altının 1200 e cıkıp 600-700 arasına dönecegını dusunuyorum.

  dunyanın doları bırakıp altın standardına dönecegını sanmam zaten öle bı durumda dunya donmez.(dunyada bulunan altın dunyada bulunan doların yuzde 5-6sını karsılıyor altına olan sempatı tutkuda bu yuzdendır)

  altının yuksek fıyatı aslında dunyada kımsenın istedıgı bişey değil özellıkle cın ve bugun olusan fiyat korku tedırgınlık fonların kısa-orta vade altındakı pozısyonları dedıgınız gıbı mb lerın özellıkle fedın para basması
  bence altında bı balon olusmus durumda dahada sısıp bıgunde sönecektır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir