Boğaların Boynuzları Dikilmiş

New York’u beş ay öncesine göre daha iyi buldum. Beş ay önce, şehrin önemli caddelerinde çok sayıda ‘boş’ mağaza vardı. Boş mağazaların sayısı oldukça azalmış. Moraller biraz yükselmiş olsa da, şehrin genel havasının kriz öncesi dönemle hiç alakası yok. Zaten olması da beklenemez. O çılgın dönemi bilfiil yaşadım. Yakın gelecekte o dönemin geri gelmesi imkansız. Şehrin işsizlik oranı diğer şehirler kadar yüksek olmasa da, işsiz çok insan var.

ABD’li harcamamaya devam ediyor. Tüketim anlamında, dünyanın finans merkezini götürenler yabancılar. Avrupalı turist normalden çok daha fazla. EUR’nun güçlü olmasının etkisi hissediliyor. Açıkçası, önümüzdeki Christmas dönemini merak ediyorum. Tüketimin normalde zirve yaptığı dönemdir.

Morallerin yükselmiş olmasının nedeni hükümetin ekonomiye sağladığı anormal destek olsa da; Wall Street’e yönelik regülasyonlar konusunda gerekli adımları atmadığı için, Obama’ya duyulan tepkinin arttığını hissettim. Çok zeki birisi olduğunu düşündüğüm Obama, regülasyonlar konusunda liderlik yapabilecek gibi görünmüyor.

Konuştuğum piyasa profesyonellerinin çoğu; son 6 aydır yaşanan piyasa yükselişinin yeni bir ‘boğa piyasası’ olduğunu düşünüyor. Altı ay öncesine göre ‘ayıların’ sayısındaki hızlı azalma, bana oldukça ilginç geldi. En iyimser ve en yüksek morale sahip olanlar; Goldman Sachs, Morgan Stanley ve JP Morgan’da çalışanlardı. Söylediklerine göre: Lehman, Bear Stearns battıktan; Merrill Lynch büyük güç kaybettikten sonra bütün piyasa onlara kalmış. Benim yorumumla: ‘istedikleri gibi at koşturuyorlar’.

New York’taki programım çok yoğundu. Sürekli mobil haldeydim. Twitter’da piyasa yorumlarıma devam ettim, ancak makale yazamadım. Bu hafta ‘alfafinans’ta piyasalar ile ilgili makalelerimi bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir