Boşverin, Siz 10-2 Spread’e Bakın

Fed geçen hafta reeskont faizlerini arttırdı. Fed’in bir sonraki adımı (çıkış stratejisi anlamında), muhtemelen bankaların rezervlerine faiz ödemek olacaktır.

Faiz kararından sonra; “ABD 10 yıllık faize (uzun donem), 3 aylık faize bakın (kısa donem)” diyen bizim yorumcuları boşveriniz. Getiri eğrisinin (yield curve) sadece uzun dönem kısmına veya kısa dönem kısmına değil, 10 yıllık faiz ile 2 yıllık faiz arasındaki getiri farkını gösteren 10-2 spread’e bakınız. 10-2 spread düzleşmeye başladı, hatta yönünü biraz aşağıya çevirdi. Bu gelişme genel olarak USD’ın lehine olur.

Fed başkanı Bernanke’nin çarşamba günü yapacağı konuşmaya dikkat ediniz. Bernanke, USD’ın hızla güçlenmesini istemiyor. USD endeksinin ve faizlerin dengeli olmasını istiyor. Örneğin; 10 yıllık faizin %4.5 seviyesine çıkması işine gelmez. Konuşması ile USD’ı ve faizleri tutmaya çalışacaktır. Ancak USD’ın güçlenmesini bekleyen yatırımcıları sakinleştirme çabaları yetersiz kalabilir. Politika faizlerinin vadeli kontratlarının (Fed fund futures contract) Bernanke’ye inanması zor.

Fed sıfır seviyesinde olan politika faizlerini arttırmasa da, Fed üyelerinin sürekli olarak çıkış stratejisi (likiditenin geri çekilmesi) hakkında konuşmaları, USD’ın lehine olacaktır. Fed üyeleri çıkış stratejileri hakkında konuşurken, ABD verileri iyi gelmeye devam ederken, AB’de durum iyi görünmüyor. Yunanistan konusundaki ‘çözümsüzlük’ devam ediyor. Gelen ekonomik veriler de iyi değil. AB, likidite musluklarını bir süre daha açık tutmak zorunda kalacaktır.

EUR/USD’da geçen hafta 1.3450’yi görmüstük. 1.34-1.3420 bölgesini göreceğimizi düşünüyorum. Ondan sonrasına bakacağız.

Boşverin, Siz 10-2 Spread’e Bakın” hakkında 2 yorum

  1. İçeride saçmalamaya devam edersek,1.580-1.600 gündeme gelebilir.Ancak ben önümüzdeki günlerde suların durulacağını düşünüyorum.
    1.545’ten risk alıp,1.580-1.600 için USD’a girmek bana mantıklı gelmiyor.Getiri oranı %2-%3 olur.Riske değmez.
    USD’ın yükselişinden korkuyorsanız,VOB’da pozisyon alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir