Bu filmi görmüştük

ABD’nin Çin üzerindeki kur baskısı, Dolar üzerinde ayrı bir baskı oluşturuyor. Diğer baskı malum, 2. tahvil alım operasyonu. Dün Dünya’daki yazımda da belirtmiştim. ABD Temsilciler Meclisi’nin Çin’e yönelik kararını, Senato’nun onaylaması gerekiyor. Daha sonra Obama’nın önüne gidiyor. Piyasa profesyonelleri, sert tedbirlerin alınması beklentisi ile Dolar satıyor. Foreks piyasasında altın kural: rekabetçi devalüasyona giden ülkenin parasını sat. Dolar’ın yaşadığı da bu.

2002 senesinde bu filmi görmüştük. O sene Kongre seçimleri vardı. Bush yönetimi, çelik üreticilerinin bulunduğu bölgelerde oylarını artırmak için Brezilyalı ve Çinli çelik üreticilerine gümrük vergisi koydu. Dolar’ın 2002 senesindeki değer kaybı %-91 oldu. Gümrük vergisi gibi ticaret önlemleri, genel olarak para birimlerinde düşüşe yol açar. Çünkü hükümetler, mallarının küresel piyasalarda daha rekabetçi konuma gelmesi için bu önlemleri alır.

Moody’s İspanya’nın notunu düşürdü. Moody’s, kredi not kararlarında geç kalan bir kurum. Bu nedenle piyasa tepki vermedi. Aksine Euro yükseldi. Sabah saatlerinde 1.3560 olan EUR/USD, karardan sonra 1.3620’ye yükseldi. AB’nin Euro’nun yükselişinden rahatsız olması gerekir. İlginçtir, Avrupa basını anlamsız şekilde suskunları oynuyor. Borçlu ülkelerin ihaleleri iyi geçtiği için herkes mutlu. Borçlandıkları bu faiz oranları ile 5 yıl veya daha az süre içinde yeniden yapılandırmaya giderler. EUR/USD’ın böyle yükselmesi, krizin etkilerini henüz atlatamayan AB ekonomilerine bir darbe daha vuracak. Bugünkü güçlü Euro, gelecekteki zayıf Euro’nun habercisidir.

ABD de agresif bir strateji izliyor. Ancak ABD faizleri zayıflatıyor, ekonomiyi değil. Tahvil alımı ile para yaratarak, reel ekonomiyi hareket geçirmeye çalışıyor. İlk tahvil alımı yeterli kredi genişlemesini yaratmadı, fakat zayıf Dolar en azından deflasyonu kontrol altında tutuyor. Gerçi Japonya tecrübesini göz önünde bulundurursak, ABD’nin yeni bir resesyona girme olasılığı var. Yeni bir yavaşlama başlarsa, küresel ticaretteki oyuncuların Dolar talebi artar. Dolar ralli yapar.

Avrupa miyop. İleriyi göremiyor. Euro’nun yükselmesine müsaade ediyor. Aslında ABD de uzun dönemi düşünmüyor. Bunlar kısa dönem oyunlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir