Bu İnsanların Yorumlarından Sıkıldım

Son 1 yılda Türkiye ekonomisi ile ilgili yazdığım yazılara dönüp, seçmece yapmak istemedim. Mart ayında KDV-ÖTV indirimleri açıklandığında, katıldığım TV programlarında; ‘bu indirimlerin en aşağı 2009 sonuna kadar sürmesi gerekmektedir, hatta oluşan şartlara göre 2010’da da bir süre devam edebilir’ yorumunu yapıyordum. Haziran ayında, ‘bazı’ sektörlerdeki indirimler uzatıldı. Eylül ayı itibariyle hepsi bitti.

Medyadaki eski bürokratların yorumlarından çok sıkıldım. İndirimler başladıktan kısa bir süre sonra; ‘bütçe açığı kontrolden çıktı, mahvolduk, bittik’ yorumlarını yaptılar. Kardeşim hiç düşündünüz mü: Fransa ilk etapta vergi indirimlerini niçin yıl sonuna kadar açıklamıştı; Çin niçin ekonomiye tam desteğin 2010‘da da devam edeceğini ısrarla vurguluyor; ABD niçin yeni teşvik önlemleri üzerinde çalışıyor? Biz niye desteği kestik? Birisi çıkıp bana açıklayabilir mi? İç talep mi toparlandı? Kendinizden düşünün; geçen sene bu zamana göre daha fazla mı alışveriş yapıyorsunuz? Peki dış talep mi toparlandı? İhracatçı geçen sene bu zamana göre dışarıya daha fazla mal mı satıyor? Bu bürokratlar hala: ‘bütçe açığını daha fazla artırmayın’ diyor. Son 100 yılın bazı açılardan en sert krizi yaşanıyor. Başka bir yazıda, bugünkü bazı ekonomik göstergeleri Büyük Buhran (1929) ile kıyaslayabilirim. Ekonomi yönetimi bu dönemde daha fazla harcama yapmayacak, yeni vergi indirimleri açıklamayacak, ne zaman yapacak?

Özel sektör yatırımları bıçak gibi kesilmiş, iç-dış talep çökmüş. Bu bürokratlara sormak lazım: ellerinizden Mankiw’ın; Baumol ve Blinder’ın ekonomi kitaplarını düşürmüyorsunuz; Krugman’ın yazılarını hayranlıkla okuyorsunuz; TV’deki yorumlarınıza, gazete yazılarınıza ‘bakın Roubini ne diyor’ diye başlıyorsunuz; arkadaş ortamlarınızda ‘Keynes ne kadar da haklıymış’ yorumları yapıyorsunuz; peki bu adamlar ne demiş? ‘Çok sert bir resesyonda,  para musluklarını sonuna kadar açın; vergi indirimlerini genişletin, alt yapı harcamalarına yönelin; açıklanan teşviklerden dolayı ekonomik veriler toparlanabilir, ancak musluğu aniden kapatırsanız, ekonomiyi tekrar durgunluğa gönderirsiniz’.

Şöyle bir düşünün; medyada boy göstermekte olup; çok çok başarılı bir bürokrat aklınıza geliyor mu? Bu insanlarla yüz yüze konuştuğunuz da, burunlarından kıl aldırmazlar. Ancak dönüp baktığınızda: 1994; 1997-1998; 2001-2002 krizlerinde bu insanların kritik görevlerde olduklarını görürsünüz.

Brezilya’nın, Avustralya’nın, Kore’nin, Çin’in hızlı toparlanması bizi ilgilendirmez. Onlarda ham madde var, bizde yok; onlarda ucuz iş gücü var bizde yok; onlarda  paralarının değerlenmesinden rahatsız olup müdahale eden agresif Merkez Bankaları var, bizde yok.

Sadece borsaya, bonoya para girmesinden dolayı mutluysanız, size mutluluklar.

Bu İnsanların Yorumlarından Sıkıldım” hakkında 2 yorum

  1. Hocam,

    Ne diyeyim kaleminize sağlık,müsaadde ederseniz bende eklemede bulunmak istiyorum.Hocam, siz bu adamlardan sıkılmayın bunlar görev adamıdır,bürokratkende görev adamıydılar, şimdide.onun için o kanallar, o gazete köşeleri onlara açık biz bunları iyi tanıyoruz siz kederlenmeyin

  2. hocam ben yazılarınızı ilgiyle takip eden bir üniversite öğrencisiym ağzınıza sağlık ama bu adamlar ekonomiden siz kadar anlamayı bırakın sıradan vatandaşlar kadar da anlamaz bu ülke onlara kalsaydı herkes düşmanımız olurdu biz kendi içimizde kapalı bi ekonomi olurduk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir