Bugünkü veride kritik olan ‘özel sektör istihdamı’

İstihdam verisinin açıklandığı günlerde para kazanmak kolay değil. Biraz şans da gerekiyor. Bu nedenle ben yatırımcıya, veri öncesinde ciddi pozisyonlar önermiyorum. 15:30’da veri açıklandıktan sonra kar yapma fırsatları doğabilir. Tabii veri öncesinde pozisyon almak isteyenlerin kendi bilecekleri bir iş.

Son raporlarda, rapordaki ‘tarım dışı istihdam rakamı’ ve ‘işsizlik oranı’ dışında, özel sektörün ne kadar istihdam yarattığı da önem kazanmaya başladı. Çünkü teşvik paketi çerçevesinde, kamu ‘geçici’ iş alımları yapıyordu. Kimse özel sektör istihdamına dikkat etmiyordu. Bu program yavaş yavaş sonlandırıldığından, özel sektör istihdamına odaklanıldı.

Rakamlara gelince; tarım dışı istihdam rakamı -60.000 bekleniyor, beklentim -100.000. İşsizlik oranı yüzde 9.6 bekleniyor, benim beklentim de yüzde 9.6. Geçen ayki rakam yüzde 9.5 idi. Özel sektör istihdamının 70.000 olmasını bekliyorum, piyasa beklentisi 90.000.

Önceki ayların verilerini, ve verilerden sonra Dolar’ın performansını tekrar inceledim. Ekonomi için negatif kabul edilen verilerden sonra, Dolar da olumsuz etkilenmiş. Örneğin; işsizlik oranındaki yükseliş, tarım dışı istihdamın düşmesi, özel sektör istihdamının azalması aynı raporda olduğunda, Dolar genel olarak kötü performans sergilemiş. Veriden hemen sonra Dolar kurlarında yukarı-aşağı hareketler oluyor. İlk etaptaki hareketlerden sonra, Dolar genel olarak günü düşüşle kapatıyor.

Veri açıklandıktan sonra, fiyatlarda yaşanan her harekette büyük fikirler çıkarmayınız. Böyle günlerde kahramanlığa gerek yok.

Bugünkü veride kritik olan ‘özel sektör istihdamı’” hakkında 3 yorum

  1. Dun sabah inceledigimde hafif cikislar suruyordu.Ancak piyasa su an Fed’in aciklamalarina odaklandi.Eger Fed tahvil alim programina baslama sinyali VERMEZSE,EUR/USD’a satis gelebilir.Son birkac gundur yasanan cikislar ile asagilari gorebiliriz.

    Bu tarz fiyat hareketlerinde spekulasyon unsuru her zaman vardir.Bugday mi bitti de fiyat kisa surede yuzde 60 cikti?Artislar surebilir.Yine de, eger orta-uzun donem dusunmuyorsa,bireysel yatirimciya emtia kontratlari onermiyorum.Kisa donemde riskler fazladir.Emtialarin vadeli kontratlarinda mekanizma farkliisliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir