Bütün Bildiklerini Unut

Hastayım. Yatıyorum. Domuz gribi olabilir. Dün geceki kabusumda Bernanke, Bank of America’nın baş ekonomisti Ethan Harris, bir de TCMB’nın başkan yardımcılarından biri vardı. İsmini şu an hatırlayamıyorum. Gerçi Zimbabwe Ben (nam-ı diğer Muz Ben), mütemadiyen rüyalarımdadır. Dün gece Bernanke: ‘bütün bildiklerini unut’ diyordu. Niçin böyle söyledi, hiçbir fikrim yok. Her şey kontrol altında, fazla karamsarlığa gerek yok, mu demek istiyordu? Bilmiyorum.

Şimdi siz bütün bildiklerinizi unutun. Aşağıda yazacaklarımı bir düşünün.

-ABD’nin ve Ben’in stratejisi belli: para bas, USD’ın değerini düşür, aşırı borçlu ABD hanehalkının borçları reel olarak azalsın. Cuma günkü ABD istihdam verisinden sonra, USD yaklaşık 350 baz puan düştü (cuma-pazartesi). Dün akşam Bernanke’yi izlerken düşünüyordum. Bernanke; herşey yoluna giriyor, ekonomi toparlanıyor, faizleri artırmaya başlayabiliriz diyebilir miydi? Mümkün değildi. O şekilde konuşsaydı, USD bir 300 baz puan daha değerlenirdi. Bu şekilde konuşursa, yukarıda yazdığım stratejiye ne olacak peki? USD değerlenmeye başlarsa, stratejiyi çöpe at. Bütün taşlar yerinden oynar. Tabii Bernanke: ‘ABD ekonomisini sert rüzgarlar bekliyor’ gibi ifadeler kullandı. Beni yanıltmadı.

-Mart ayından beri, borsalarda %70’lik ralliler yaşandı. Bernanke faiz artırım sinyali verdiği anda, borsalar düşmeye başlar. Bu eğlencenin bitmesini, borsanın %30-%40 düşmesini Wall Street, emeklilik fonları, yatırım fonları sizce ister mi? İnanılmaz bir servet kaybına uğrayan ABD hanehalkı, borsaların yükselmesi ile durumunu toparladı. Yakın arkadaşım olan ABD’li bir çift, 401K’larından (emeklilik) krizde büyük zarar etmişlerdi (paraları borsada değerlendiriliyor). Dow, S&P büyük yükselişler yaşayınca, zararlarının %60-%70’ni kapattılar. Bu şekilde on milyonlarca ABD’li var. Birazcık da olsa yüzleri gülmeye başladı, çünkü servet kayıplarının önüne geçildi. 2010 yılındaki seçimleri de unutmamak lazım. Obama’nın ekonomi yönetimi, halkı mutlu etmek isteyecek, ekonomiye desteğini sürdürecektir (düşük faiz; vergi indirimleri).

-ABD finans sektörünün borcu $16 trilyon. Bankacılık sektörü, son bir yıldır Fed’den %0 ile fonlama yapıp, %3.5 ile hazine kağıdı alıyor. Bu işlemlerde %2’lik bir spread kalsa, bankacılık sektörünün karı, kabaca $300 milyar olur. Garanti bir kar fırsatı. Sermaye yapısı darmadağın olmuş bankacılık sektörü, bu karlardan vazgeçer mi? Muz Ben onları üzer mi? Zannetmiyorum.

Kısa dönemde; USD hızla yükselmeye başlayacak, borsalarda sert satışlar yaşanacak, altın fiyatındaki yükseliş trendi bitti demeden önce, bunları bir düşünün.

Bütün Bildiklerini Unut” hakkında 9 yorum

 1. sayın murat gerçekten hasyamısınız,yoksa mecazi anlamdamı yazdınız,eğer gerçekten hasta iseniz,çok çok geçmiş olsun diyorum.kendinize iyi bakın liütfen siz bizlere lazımsınız.ayrıca kısa dönemde usd hızla yükselmeye başlayacak diyorsunuz.bu gün sayın batırel yorumunda usd için 1.52 satış öneriyordu sizin düşüncelerinizde bu doğrultudamı acaba yoksa birazdaha yukarılara atabilirmi kendini usd.saygılar

 2. sn.murat,

  gold’un dünya piyasalarında (spot,future,options)alışverişinde fiziki teslim yapılıyormu,yoksa kağıt bazında sanal işlemlerle mi oluşuyor fiyat hareketleri?

  fiziki teslim hiç söz konusu değil mi?

  bu konuda açıklama yapabilirmisiniz yada kaynak site verebilirmisiniz?

  ilginiz için teşekkür eder,GEÇMİŞ OLSUN dileklerimi sunarım..saygılarımla..

 3. Dünyada sanal işlemler çok fazla,’altın’ı fiziki olarak alabileceğiniz şirketler de var.
  Şirket, ya da banka ismi vermesem daha iyi olur.Google’da arama yaparsanız, birçok şirketin bankanın fiziki teslimat yaptıklarını görebilirsiniz.

  Leyla Hanım,
  Gerçekten hastayım. USD’a gelince; kur 1.500’ün üzerine çıkınca, bireysel yatırımcılar satış yapıyor.Yazımda ‘kısa dönemde USD değer kazanacak’ demedim. Yanlış anlamışsınız.

 4. Kısa dönemde; ”USD hızla yükselmeye başlayacak, borsalarda sert satışlar yaşanacak, altın fiyatındaki yükseliş trendi bitti ” demeden önce, bunları bir düşünün! diyor üstad

 5. sn:murat TC hazinesinin 2010 yılı iç,dış borç ödeme miktarını aylar itibarıyla nereden veya hangi siteden öğrenebilirim .
  geçmiş olsun saygılar

 6. Hazine’nin sitesine baktınız mı? Oradan bilgi bulabilirsiniz.Ya da ulaşabiliyorsanız, bloomberg’den.
  Altın için bugünkü makalemi okumanızı öneriyorum.

 7. JPY için yazılarımda yıl boyu pozitif görüşler belirttim.JPY/TL kuru, bizim Japonya ile olan sıkı ekonomik ilişkilerimizden belirlenmiyor.JPY/TL kuru;USD/JPY,EUR/JPY ve JPY’nin yüksek getirili paralarla olan kurlarının hareketlerinden etkileniyor. USD/JPY’de 82-83’ü 2009 boyunca bekledim, son 14 yılın zirvesi olan 84’e kadar düştü. Japonya Merkez Bankası,84’te müdahale sinyali verince,USD/JPY yükseldi.O bölgeyi yine zorlayabileceğimizi düşünüyorum(JPY/TL yukarı).Global risk iştahı azaldıkça(bugünlerde olduğu gibi),JPY, TL gibi yüksek getirili paralara karşı değer kazanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir