Çıkış Stratejilerinin Eş Zamanlı Olması İmkansızdır

Avustralya Merkez Bankası geçen hafta faizleri 25 baz puan artırdı. Bir yıl aradan sonra, faizleri artıran ilk önemli merkez bankası oldu. Bazı yorumcular, diğer ülkelerin de Avustralya’yı izleyerek kısa sürede faiz artırımına gideceklerini vurguluyor. Faiz artırımları 2010’da olacaktır. Ancak Avustralya’nın faiz artırım sebepleri biraz farklıdır.

Avustralya hanehalkı, borç ve gayrimenkul balonlarını tıpkı ABD ve İngiltere gibi yaşıyor. Oluşan balon, ABD’ninkinden bile büyük olabilir. Peki nasıl oluyor da diğer merkez bankaları faizleri artırmaya cesaret edemezken, Avustralya artırıyor? Öncelikle, emtia ihracatı Avustralya’yı rahatlattığı için, ekonomisi çok daha iyi bir performans gösterdi. Bundan dolayı, gayrimenkul sektöründeki balonun düzeltme hareketi, diğer ülkelere göre daha hafif oldu. Göreceli olarak daha iyi durumda olan ekonomi, hane halkını, tekrar borçlanma ve aynı oyunu sürdürme konusunda cesaretlendirdi. Bunu gören merkez bankası, yeni bir balonun oluşmasını engellemek için faizleri artırma gereğini hissetti. ABD ve İngiltere’nin sorunları farklı. Bu ülkelerin hane halkları, oyunun bittiğini ve alışkanlıklarını değiştirmeleri gerektiğini biliyorlar.

Bunları şunun için yazdım. Her ülke kendine özgü farklılıklar taşıdığı için, çıkış stratejisi de farklı olacaktır. Bu stratejilerin koordineli olması imkansızdır. ABD-Britanya; AB-Japonya; Çin-Hindistan sorunlar açısından üç değişik bloktur. Bu bloklarda; çıkış stratejilerinin yönetimi farklı zamanlarda değişik şartlar altında gerçekleşecektir.

Bu hafta, bu ülkelerin çıkış stratejilerini, piyasalara yansımalarını değerlendireceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir