Çin Yuan’ın Değerini Arttırmayacak; Arttırmamalı

Obama’nın Çin ziyareti manşetlerde. Finans medyasında konuşulan yegane konu; yuan’ın değerinin arttırılıp arttırılmayacağı. Obama’nın ziyareti bitene kadar bu tartışma sürüp gider. Batı medyası ve bizdeki ‘vasat’ yorumcular her fırsatta Çin’e saldırırlar. Çin’i, yuan’ın değerini düşük tutarak, gelişmekte olan diğer ülkelerden ‘istihdam’ çalmakla suçlarlar.

Ziyaretin bitiminde yapılacak olası bir açıklama beklentisi ile spekülatörler pozisyonlarını almışlardır. Yuan’ın spot fiyatı (piyasa fiyatı) ile forward fiyatı (vadeli fiyatı) arasında bir ‘arbitraj’ fırsatı arıyorlar. Fazla heveslenmesinler, Çin parasının değerini arttırmayacak. Eğer böyle bir hamle yaparsa, dengesi bozulmuş ekonomisinin dengesini daha da bozabilir.

Çin, diğer gelişmekte olan ülkeler gibi, krizde büyük ihracat kaybı yaşadı. Bu kaybı bertaraf etmek için mortgage faizlerini düşürdü. İhracat kaybı başlamadan önce, aşırı şekilde şişen gayrimenkul sektörünün havasını almaya çalışıyordu. İhracat kaybından dolayı, bu politikaya son vermek zorunda kaldı. Bugün Çin ekonomisi, gayrimenkul sektörüne ‘bağımlı’ hale geldi. Bunun anlamını açıklayayım. Çin, bölgelere ayrılmıştır. Bu bölgeler yerel yönetimler tarafından idare edilir. Krizden dolayı mortgage faizleri düşürüldüğü için, hemen herkese verilen mortgage kredileri, yerel yönetimlerin gelirlerini artırıyor. Bu gelirler, tekrar kaldıraçlı ve riskli pozisyonlar için kullanılıyor. Yerel yönetimler, merkezi yönetime hoş görünmek için, bu oyunu son bir yıldır sürdürüyorlar. Bu sebeple, gayrimenkul sektöründe büyük bir balon oluştu. Bu balon kontrolden çıkarsa (ki o yöne doğru gidiyor), Çin’in işi gerçekten zor.

Diyelim ki ABD’nin istediği oldu. Çin parasını revalüe etti. Çin buradan gelebilecek ters etkiden, 1985 yılındaki Plaza Antlaşması’ndan sonra Japonya’nın yaptığı gibi, gayrimenkul balonunu biraz daha şişirerek kurtulabilir. Fakat bu kaçınılmaz sonucu değiştirmez. Bir balonun süresi ne kadar uzun olursa, patladığında oluşacak kriz o kadar büyük olur. Aslında Çin, politikalarıyla bu balonlara çanak tutuyor. Daha da ötesi; balon yaratmak, Çin’de milli bir saplantı haline geldi.

Çin’de patlayacak bir balon, aynı kategorideki ülkelerin işine gelmez. Bunu göremiyorlar. Türkiye, ham madde açısından zengin bir ülke değil. Bu manada dışarıda tutabiliriz. Biz, Çin’in yarattığı rüzgardan, portföy yatırımları ve doğrudan yatırımlar anlamında nasibimizi aldık (2003-2007). Özellikle ham madde zengini ülkeler, Çin’in ham madde talebinin artmasından büyük fayda sağladılar; sağlamaya devam ediyorlar. Bu ülkeler; ‘Çin bizden istihdam çalıyor’ diye şikayet ederken, bu gerçeği görmezden geliyorlar. Unutulmasın ki; gelişmekte olan ülkeler tarihinin en büyük genişlemesi, Çin’in ham madde talebi, ve bunun fiyatlar üzerindeki etkisinden dolayı yaşanmıştır. Çin ekonomisi tökezler, ham madde balonu biterse; diğer ülkeler, ihracatta biraz daha piyasa payı kazanabilirler. Ancak bu kazançların, düşük ham madde fiyatlarından doğacak kayıplardan daha az olacağını düşünüyorum.

Çin parası ucuz mu? Bu biraz USD’ın durumuna bağlı. USD, global piyasalarda zayıf olduğu için, yuan’ın ucuz olduğu söylenebilir. Ancak EUR/USD paritesi sekiz ay önce 1.24’teyken (USD bugüne göre %20 değerliyken), ‘Çin parası değerlendi’ diyen bir yorumcuyu ben hatırlamıyorum.

Yuan dalgalı kura bugün bırakılırsa, değerlenebilir. Bu görüşe katılıyorum. Bunun nedeni Fed’in sıfır faizidir. Ayrıca Fed, USD’ın değerini bilerek düşük tutuyor. Sıfır faizle Dolar alan fonlar; gelişmekte olan ülkelerin bonolarına, hisse senetlerine, ham maddelerine saldırıyorlar. Fakat uzun dönem için zayıf görünen USD, 2010’da durumunu toparlayabilir. ABD’nin ticaret açığı 50% civarı azaldı; azalmaya devam edecekmiş gibi görünüyor. Sonuç olarak; Çin, yuan’ın değerini USD’a karşı bugün yükseltirse, 2010’da USD değer kazanmaya başladığında, yuan’ın değerini tekrar düşüremeyebilir.

Bu nedenle; Çin’in yuan’ın değerini arttırmayacağını, ve arttırmaması gerektiğini düşünüyorum.

Çin Yuan’ın Değerini Arttırmayacak; Arttırmamalı” hakkında 6 yorum

 1. Doların bu hareketleri sonucu önümüzdeki dönemde JPY/TL kurunun hareketini nasıl öngörüyorsunuz? 1,70 in üzeri münküm mü?Tesekkurler

 2. JPY/TL gibi çok spesifik çaprazları sürekli takip edecek zamanım olmadığı için,bu tarz kurlarda hedef bölge vermiyorum.Ancak;JPY’ni USD’a göre daha avantajlı bulduğumu her fırsatta vurguluyorum.Geçen haftaki yorum yazımı okumanızı öneririm.Risk iştahı yüksekken bile(örneğin bugün),USD/JPY aşağıya geliyor.Yarın bir satış yaşanır,riskten kaçma başlarsa, USD/JPY’de daha aşağıları görebiliriz.Riskten kaçma başlarsa,JPY,USD’ın yanı sıra yüksek getirili paralara karşı da değer kazanacaktır.Buna TL de dahil.JPY/TL’yi iyice incelemeden,hedef bölge vermem.

 3. hocam türkiyede ithalattaki gelişmenin hep ihracattan önde olmasını merkez bankası ara mal kalitesizliğine bağlamış ihracatçılar izlenen ucuz kur politikasına sizce bu politikadan vazgeçilmeli midir?yoksa izlenen kur politikası doğru mudur?

 4. Bir kurun değerini ölçmek için farklı metodlar olsa da,’olması gereken seviye’ nedir sorusuna yanıt bulmak zor.Merkez Bankasını ve kur politikasını eleştiriyorum.Dünyada resesyon var,ama bizim Merkez Bankamız TL değerlendiği halde buna kayıtsız kalıyor.Bakın Brezilya,Filipinler, Tayvan,Singapur,İsviçre merkez bankalarına, sözlü ya da direkt olarak kura müdahale ediyorlar.Paralarının değerlenmesini istemiyorlar.Dış talepte zaten ışık yok, bir de kurdan darbe yediğinizde işiniz daha da zorlaşıyor.Malınızı kime satacaksınız?

 5. Atılım hocam merhaba,

  Çin’in Avustralya’nın en büyük ihracat merkezi olduğunu biliyoruz(yanlışım varsa lütfen düzeltin) Yuan’ın değeriyle ilgili muhtemel senaryolara göre AUD/USD paritesinde neler görebiliriz?
  Teşekkürler.

 6. Doğru,Çin en büyük ihracat merkezi.Çin ciddi bir revalüasyon yaparsa,AUD fayda sağlayacak paralardan birisidir.Ancak Çin’in yüksek oranlı bir ravalüasyon yapacağını düşünmüyorum.
  AUD/USD’a gelince;güz aylarında risk iştahı düşebilir,AUD/USD’da daha aşağıları görebiliriz.Alım-satım bölgelerini,gelişmelere göre yazacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir