Cuma değerlendirmesi

Dolar son dönemde tam toparlanmışken, ABD makro verileri kötüleşmeye başladı. Ev başlangıçları, dayanıklı tüketim malları, ilk çeyrek büyüme rakamı, kişisel harcamalar, haftalık işsizlik maaşı başvuruları…

Bu veriler tek bir noktaya işaret ediyor: Fed gevşek para politikasını sürdürecek. Tahvil alım programı haziran sonunda bitmesine rağmen, vadesi gelen tahvillere Fed yeniden yatırım yapacak. Tabii bu şartlar altında dolar istikrarlı yükselişte zorlanıyor. AB tarafındaki olumsuz gelişmelere rağmen; doların dönemsel dip seviyelerden yüzde 5’in üzerinde yükselmesi için daha ikna edici haberlere ihtiyacı var. (EUR/USD’ın dönemsel zirvesi 1.49-1.50 olarak alınabilir)

Trichet’nin dün Berlin’de yaptığı ‘Yaz aylarında faiz artırabiliriz’ açıklaması da ilginç. Birçok yorumcu buna imkan vermiyor. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın nisan ayında yaptığı faiz artırımının olasılığı da çok düşük görülüyordu. Nisan ayındaki faiz artırımından kısa bir süre önce, Portekiz kurtarılmıştı. Konuşan Trichet ise, dikkatli olmakta fayda var. Bernanke olsaydı, piyasanın nabzına göre konuşurdu.

EUR/USD 1.4195’in üzerine çıktığına göre, bir sonraki engel 1.4320. 1.4320’nin altında bir haftalık kapanış, euro’cuları üzebilir. Fakat böyle bir kapanışta, dolar’cıların sevinmesi için fazla bir neden yok. Çünkü EUR/USD’da yeni bir satış dalgasının başlaması için, 1.40’ın altında bir kapanış lazım. Yunanistan için ikinci bir kurtarma paketi, ABD borsalarındaki toparlanma, EUR/USD’ı destekleyebilir. Dolar Endeksi’nde ise, kapanışta 75.10-75.15 seviyesine bakalım.

ABD borsalarında mayıs ayı kötü geçti. Buna rağmen, belli bölgelerin üzerinde kalınırsa, haziran ayında yükselişler görülebilir. Bugün için bir sıkıntı yokmuş gibi gözüküyor. Dow Endeksi 12220 seviyesinin üzerinde kaldıkça, 12510-12520 bölgesine hareketlenme olabilir. Daha önemli endeks, belki de küresel risk iştahının bir numaralı göstergesi S&P 500 Endeksi de tutunmaya devam ediyor. 1315-1316 önemli bir bölge, ancak son iki gündür yazdığım gibi, 1295 daha belirleyici bir bölge.

Cuma değerlendirmesi” hakkında 1 yorum

  1. Merhabalar,
    ECB’ nin faiz artırımına gitmesi durumunda Yunanistan gibi direk olarak yardım yapılan ülkelere verilen fonların faizinde değişiklik meysana gelmekte midir? teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir