Dip Noktasına Ne Kadar Var?

İMKB endeksi, dün % 10 çıktı. Dünya borsaları ralli yaptı. Türk televizyonlarındaki yorumcular, Citi kurtarıldığı için çok mutlular (sanki bankayı biz kurtardık). Herşey geçti, kriz bitti, rahatladık.

Citi’den başlayalım. Kurtarılması zorunluluktu. Böyle bir ortamda aksi düşünülemezdi. Citi sadece bir banka değil, finans sisteminin kendisidir. Burada olan, ABD’li vergi mükelleflerine olmuştur. $306 milyar borcu garanti ediyorsunuz. Bunları kim finanse edecek? ABD Hazinesi. Parayı nereden bulacak? Ya basacak ya da bir şekilde tüketicinin üzerine yükleyecek. Hepsine geçmiş olsun. Geçen haftaki yazılarımdan birinde, Hazine Sekreteri Paulson’ın kurtarma paketinin içeriğini değiştirmesinin büyük sıkıntılara yol açabileceğini yazmıştım. Çünkü sorunlu senetler, bankaların bilançolarında asılı kalacaktı. Sadece Citi’nin bilançosunda, 306 milyar dolarlık riskli varlık olduğunu gördük. Diğer finansal kurumların bilançosunda da riskli varlıklar çok fazladır. Yeni kurtarmalara hazır olalım.

Peki krizin dip noktası nerede? 3 ay daha sermaye piyasalarındaki sert hareketlerin devamını bekliyorum. 2008’in son çeyreği ve 2009’un ilk 3 ayı, ekonomik küçülmeler ile geçecektir. 2009’un ikinci çeyreğinde de daralma görebiliriz. Global ekonomi 2009’un 3. çeyreğinde stabilize olabilir. Bu stabilizasyon, ekonomik büyümenin tekrar başlaması değildir, yönsüz bir gidişattan bahsediyorum. Dip noktasının bulunması, yeni bir boğa piyasasının (yükseliş piyasasının) başlaması da demek değildir. Global ekonominin, ABD’nin tüketiminden ve Çin’in üretiminden farklı bir büyüme motoruna ihtiyacı vardır. Bu da hiç kolay değildir. Önümüzdeki dönemde Çin’in üretimi yavaşlayacaktır, ABD’li tüketici ise zaten bitmiştir.

Biraz da kurlardan bahsedelim. Euro-Dolar paritesi için aşağıya doğru hareket bekliyorum. Paritenin 1.29’un üstüne çıkması önemli değildir. Parite çok daha aşağılara gelecektir. Dolar’ın 2-3 aylık süre içinde güçlü kalması beklenmelidir. Dolar-TL kuru geçen hafta 1.700’leri denedi. Şu an 1.600’ler civarındadır. Bir finansal varlığın fiyatı sürekli çıkmaz veya inmez. Gelen haberlere bağlı olarak, düzeltmeler olacaktır. Dolar-TL kurunun daha yukarıları test etmesini bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir