Dolar’ın Dönüşü

Fed’in, ‘tahvil alımı’ yapacağını açıklaması, ortalığı karıştırdı. EUR/USD paritesi 1.37 civarında geziniyor. ABD doları’nın hızlı bir şekilde değer yitirmesi, gözünüzü korkutmasın. Köprünün altından daha çok sular akacaktır.

‘Fed’in doların değerini düşürmek için yaptığı müdahalelere rağmen, hala USD’yi mi destekliyorsun’ sorusuna yanıtım; ‘evet’. ABD, İngiltere, Japonya ve İsviçre nasıl başladıysa, Avrupa Merkez Bankası da, genişlemeci para politikasına yakın bir tarihte başlayacaktır. Biz Fed’in yaptığını yapmayacağız, diye konuştuklarına bakmayınız. Başka çareleri yoktur. O politikaya başladıkları zaman, bu kez baskı euro’nun üzerinde olacaktır.

Enflasyon yaratıp, doların değerini düşürmek; Fed’in stratejisi bu değil mi? Siz kısa dönemde enflasyon rakamının yükseleceğine inanıyor musunuz? Dünya’da talep yerlerde sürünürken, işsizlik rakamları hızla yükselirken, enflasyon nereden gelecek? Enflasyon, kuvvetle muhtemel 2010’un sorunu olacaktır. ‘Enflasyon çıkacak, dolar düşecek’ statejisi kısa dönemde mantıklı değildir. Fed’in para basmasına, tabiki döviz piyasalarında tepki olacaktır. Sonuçta piyasaya 1,5-2 trilyon dolar vereceğinizi açıklıyorsunuz. Hatta önümüzdeki günlerde, EUR/USD paritesi, daha yukarılara da gidebilir. Ama orta dönemde 1.30’un altına tekrar döneceğini düşünüyorum.

EUR/USD paritesi’ndeki kısa dönemli ralli bitecektir. ABD doları’nın tam anlamıyla ‘çöküş’ yaşamasına daha zaman vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir