Dostlar Alışverişte Görsün

Döviz piyasalarında oynaklık çok arttı. Euro, dolara karşı 1.40’a dayandı. Döviz piyasalarındaki dengeler değişiyor.

Fed alışverişe çıktı. Piyasadan 10 milyar dolarlık senet aldı. Bunun karşılığında piyasaya likidite verdi. USD sert biçimde düştü. Emtia fiyatları yükseldi. Fed aslında doların değerini düşürmek istiyor. Bunun için bu şekilde hamlelere girişiyor. Soran olduğunda, ‘piyasa faizlerini düşürmeye çalışıyorum’ cevabını veriyor. Ortalığın düzeldiğinin düşünülmesini istiyor. Ancak Fed ne yaparsa yapsın, enkazın kaldırılması uzun zaman alacaktır.

Piyasalarda artan risk iştahı, hiçbir zaman doların lehine olmaz. JPY’de, genelde risk iştahının arttığı dönemlerde, USD’ye karşı değer kaybeder. Süreç bu sefer farklı işliyor. JPY, USD’ye karşı güçleniyor. JPY ile ilgili görüşlerimi geçen hafta ayrıntılı şekilde yazmıştım (JPY Üzerine). ABD ekonomi yönetimi; ‘güçlü dolar istiyoruz’ benzeri bir açıklama yapmazsa, ya da dünya borsalarında büyük bir satış dalgası başlamazsa, doların işi diğer paralara karşı zor gözüküyor.

Açıkçası beni şaşırtan tek para birimi sterlin oldu. İngiltere’nin problemlerin büyük olduğunu düşünüyorum. Bunun için, önceki yazılarımda sterlin için negatif görüş belirtmiştim. Ancak sterlin son günlerde dolara karşı çok hızlı yükseldi, ve bu yılın en yüksek seviyesine çıktı. Ancak Standard and Poors, İngiltere’nin kredi notunu durağandan negatife çevirerek, deyim yerindeyse sterlin’in gazını aldı. S&P’nin yayımladığı rapor, düşüncelerimle paralellik taşıyor. Sterlin için hala temkinliyim.

Gümüş ve altın son 3 ayın zirvesine çıktı. Altın $960’a dayandı. Değerli metaller, portföyde bulunmaya devam etmelidir. TL için olumlu değilim. Bir türlü gerçekleşmeyen IMF antlaşması ve özellikle dünya borsalarındaki düşüş beklentim, beni bu şekilde düşünmeye itiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir