Dünya Gazetesi’nde bugün yayımlanan analizim

Atılım Murat: Risk iştahı devam ettikçe Türk Lirası’na giriş sürer

Türkiye ekonomisi kriz öncesindeki durumuna geri döndü. Türkiye, Asya ülkeleri ile birlikte en gözde ülkeler arasında. Türkiye’ye sıcak para girişi devam edebilir, çünkü FED piyasaya likidite vermeyi görev sayıyor. Bernanke kadar agresif stratejiler izleyen bir FED Başkanı hatırlamıyorum. Makro beklentiler açısından birçok ülkeden daha iyi durumda olan Türkiye, iyi getiri bırakacak piyasalardan birisi. Kısa dönemi değerlendirirsek; ABD Hazinesi’nin elinde General Motors (GM) gibi dev şirketlerin hisseleri var. 1.5 yıl önce değeri ‘sıfır’ olan GM, bugün 70 milyar dolar ediyor.

67 milyar dolar, ABD’nin yatırdığı parayı kurtarıyor. Bir-iki ay sonra bu hisseleri elden çıkartacaklar. Kasım ayındaki ara seçimleri de denkleme katarsak, borsaları yukarıda tutmak için her yolu deneyeceklerdir. Türkiye piyasası da payına düşeni alır. Küresel piyasalardaki olumlu havayı bozabilecek durum, ABD veya Avrupa’nın yeni bir resesyona girmesi olur. Likidite desteği dışında, ABD borsalarının geleceğe umutla bakması için fazla bir neden yok. Avrupa, euronun değerlenmesine izin vererek hata yapıyor. Avrupa basını suskunları oynuyor. Sorunlu ülkelerin borçlanma ihalelerinin başarılı geçtiği konuşuluyor. Bu ülkeler, ödedikleri faiz oranları ile 5 yıl içinde yeniden yapılandırmaya giderler. Euronun yükselmesi ise, zaten kör topal ilerleyen ekonomilere son darbeyi vurabilir.

Avrupa’nın bugünkü stratejisi, yeni bir resesyona neden olabilir. Bugünün güçlü eurosu, yarının zayıf eurosunun habercisi gibi gözüküyor. USD/TL için, EUR/USD paritesini iyi analiz etmek gerekiyor. EUR/USD’nin 1.38-1.39’a ulaşma potansiyeli var. USD/TL için 1.44-1.45 alım bölgesi önemli. Talep gelmezse, daha aşağıları görebiliriz. Şimdilik en düşük 1.40 seviyesini düşünüyorum. Risk iştahı devam ettikçe, TCMB’nin müdahalesi ya da rezerv artırması işe yaramaz. TL’ye giriş devam eder. Bizden daha fazla cephaneye sahip olan Japonya bile, Yen’e yapılan müdahalenin başarısız olduğunu kabul ediyor.

Dünya Gazetesi’nde bugün yayımlanan analizim” hakkında 2 yorum

  1. murat bey altın-tl belli bir fiyat aralağına
    takıldı. dövizlerde tepe taklak.tl-döviz yada tl-altın olarak yatırımlarını şekillendirenler için orta vadede ne öneririsiniz.

  2. Yazınızın ilk paragrafında ki, ABD nin gürlediği kadar yağamayacağını ve Çin ile olan kur savaşını ticaret savaşına dönüştüremeyeceği tezinizi Timothy Gartner da onaylıyor..
    FED in piyasaya likid sunma hevesi konusunda da rezerv para olan doların bolca basımından oluşan enflasyonu tüm dünyaya yayacağı için korkusu yok diye düşünüyorum..Fakat balonlar konusunda bişey diyemeyeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir