Dünyanın Efendileri

Bush’tan ve onun ekonomi yöneticilerinden sıtkımız sıyrılmıştı. Obama’nın ekibi ise gerçekten çok amatörce hareket ediyor. Bütün dünya senin planını dinliyorken, ‘şu an ayrıntılara giremem’ diyorsun, ‘dünyanın efendileri’ ise ellerini ovuşturarak bekliyor.

Churchill; ‘Amerikalılar, bütün alternatifleri tükettikten sonra, her zaman doğru olanı yapar’ demiş. Artık tüketecek alternatif dahi kalmadı. Bankaların bilançolarını, sorunlu senetlerden bir şekilde temizleyeceksin. Temizleyeceksin ki, belirsizlik ortadan kalksın. Finans sisteminin kurtuluşu için başka çare yok. Global ticaret, finans sistemine bağlı olarak hareket ediyor. Bankacılık sistemindeki belirsizlik ve buna bağlı olarak oluşan yüksek maliyetler(yüksek faiz) kalkmadan, ticaret yapılamaz. Çin’in ihracat verilerini bu sabah gördünüz mü bilmiyorum. İhracat son 13 yılın en düşük seviyesine gerilemiş(-17.5%). Biz hala 100 milyar dolarlık ihracattan bahsediyoruz.

Krizde en çok eleştirdiğim grup bankacılardır. Burada kastettiğim New York ve Londra bankacılarıdır. Çalışma tarzlarına, para hırslarına, müthiş bağlantılarına sayısız kereler şahit oldum. Parayı yönettikleri için, sistemi de onlar yönetir. Dün sorulara verdiği yanıtlardan, Hazine Bakanı’nın bu ekibe diş geçiremeyeceğine kanaat getirdim(ya da geçirmek istemeyeceği). Krizin başında da, en şiddetli döneminde de ‘geri geleceklerdir, emin olabilirsiniz’ dedim. Aslında çok uzağa gitmediler, biraz güç kaybettiler. Şimdi sessizce kenarda oturup, enerji depolayıp, ortalığın sakinleşmesini bekliyorlar.

Bankacılar, sorunlu senetleri piyasa fiyatından satmak istemiyorlar. Piyasa fiyatından satarlarsa, anormal zarar yazacaklar. Zaten piyasa fiyatının ne olduğunu da hiç kimse bilmiyor. Hazine bu senetler için yüksek fiyat öderse(bankaların bilançosunda yazan), vergi mükelleflerinin parasını kullanacak. Buna da toplum tepki veriyor. Senetlerin bilançoda kalması, bankalar için bir sorun teşkil etmiyor çünkü Fed ve Hazine onlara sürekli likidite veriyor.

Bunlardan bize ne diyemiyoruz çünkü piyasa faizlerimiz, para birimimiz ve borsa endeksimiz bu gelişmelerden olumsuz etkileniyor. Piyasalarımızda yüksek volatilite(oynaklık) ile yaşamaya anlaşılan devam edeceğiz.

Dünyanın Efendileri” hakkında 1 yorum

  1. Wall Street bankacılarının kenarda oturup sıranın tekrar kendilerine gelmesini bekledikleri görüşünüze katılıyorum. Geçenlerde katıldığım bir panelde iflastan satış ile kurtulmuş ABD’li dev yatırım bankasının murahhas üyesi, ihtiyaca göre tasarlanacak yapılandırılmış araçlarla nasıl finans imkanlarının derinleşeceğini ve piyasalara faydalı olacağını söylüyordu.

    Bu sistemden vazgeçmeyeceklerdir. Öte yandan finans mühendisliğinin bir kenara atılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu işlemler daha şeffaf ve izlenebilir olmalı. Sanırım, zaten çelişki de burada başlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir