ECRI çöküyor, CHF parlıyor

Haftalardan beri vurguladığım ECRI Endeksi’ndeki düşüş devam ediyor. ABD’de haftalık olarak yayımlanan bu öncü göstergenin, bir önceki haftadaki değeri %-5.7 olarak açıklanmıştı. Son açıklanan rakam %-6.9 olarak geldi. Ayrıca, geçen haftanın değeri de %-5.8’e revize edildi. Eşik seviyesini %-10 olarak kabul edebiliriz. Son 45 yıllık veriye göre; ECRI %-10’a ulaştığında, ABD ekonomisi resesyona giriyor. Endeks yüzde -10 seviyesine geldiğinde, ABD ekonomisinin resesyona girme olasılığı yüzde 100. Verinin haftalık olarak açıklanması bir avantaj. Birkaç hafta sonra daha net bir fikir alabiliriz.

ABD ekonomisinin resesyona girmesi, fiyatlar açısından dünyanın sonu olmayabilir. Çünkü ABD yönetimi hemen yeni bir teşvik paketi açıklar. Fed Başkanı Bernanke, düğmeye dokunarak para basmaya başlar. Piyasalar tekrar şenlik alanına dönebilir.

İki hafta önce Dünya Gazetesi’nde İsviçre Frangı ile ilgili bir yazı yazmış; İsviçre Merkez Bankası’nın (İMB) piyasa müdahalelerine rağmen CHF’nin güçlü kalmaya devam edebileceğini belirtmiştim (İsviçre Frangı hala keskin bıçak). Frank, ‘keskin bıçak’ gibi parlamaya devam ediyor. CHF, bu sabah Euro karşısında 1.3470 ile tarihi zirvesine yükseldi. Dolar karşısında da 1.0887 ile çok güçlü görünüyor.

ECRI çöküyor, CHF parlıyor” hakkında 6 yorum

 1. Sayin MURAT, onumuzdeki surecte gumus ve platinin seyri konusunda ongoruleriniz nelerdir? yukaridaki yazinizdan hareketle CHF|TRY pozisyonu acilabilir mi? Tesekkurler

 2. Gumus konusunda pozitifim(hatta altin’dan bile fazla).Yarin Dunya Gazetesi’ndeki kose yazimi okumanizi oneririm.

  CHF’yi guclu goruyorum,ancak yatirim suresi de onemli.Kisa,orta,uzun donem?Yil sonuna kadar portfoyde CHF bulunabilir.Ancak TL’nin temeli,Euro kadar zayif degil.Buna dikkat etmekte fayda var.CHF/TL pozisyonu,EUR/CHF kadar getiri vermeyebilir.Hafta boyunca seyahatte olacagim,gelecek hafta bir CHF yazisi yazmayi planliyorum.

 3. Sayin Murat,
  ECRI son zamanlarda cok konusulmaya baslandi. Bu indexin bilesenlerinin neler oldugu hakkinda bilgi verebilir misiniz?

 4. ECRI, 100 civarında endeksi düzenli olarak takip ediyor(detaylar yok,yüzeysel açıklamalar var). ECRI Endeksi’ni bağımsız bir şirket hazırlıyor.Devletin yayımladığı bir veri değil.Haftalık bültenlerine ücret karşılığında üye olunabiliyor(özel bir hizmet).Bu nedenle endeksin ayrıntılarının yayımlanmaması normal.

 5. merhaba ben chf üzerinden konut kredisi çekmiştim.Sizce chf nin bu yılki gidişatı sizce ne olur.Sizce yükselir mi ?
  teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir