Ekonomist=Sıfır Fayda

Geçenlerde bir ekonomistimiz, ‘krizin bitiş tarihini finansçılara sormak lazım???’ şeklinde alaycı bir ifade kullanmış. İnsana sorarlar; ‘ABD’de resesyon mesesyon yok’ başlıklı yazını yazarken, hangi dünyada yaşıyordun acaba?

Dünyada milyonlarca ekonomist var, ama krizin potansiyelini, yaratabileceği etkiyi, birkaçı dışında hiçbiri göremedi. Bu isimlerden ekonomist kategorisinde olanlar; Yale Üniversitesi’nden Shiller, New York Üniversitesi’nden Roubini’dir. Ekonomist Shiller’in uzmanlık alanı, gayrimenkul sektörüdür. Bu sektörü iyi bildiği için, kriz öncesinde oluşan anormallikleri görebilmiştir. Ekonomist Roubini’nin, ekonomi dışında finansı da çok iyi bilmesi, ona avantaj sağlamıştır. Kendini çok iyi geliştirmiştir. Krizi öngören diğer isimler finansçıdır.

Ekonomistler ve finansçılar birbirlerinden hiç hazzetmezler. Bunu belirtmeliyim. Ekonomi alanında lisans ve yüksek lisans derecelerine, ayrıca da finans doktorasına sahip olduğum için, ben arada bir yerde kalıyorum. Her iki gruba da sempatim vardır.

Ekonomistler krizi görebilme konusunda başarısız olmuşlardır. Kendilerini ciddi şekilde sorgulamadırlar. Global ekonomide inanılmaz bir hasar oluştu, ve ben bunu ucundan kıyısından bile yakalayamadım, o zaman benim ekonomistliğim ne işe yarar sorusunu kendilerine yöneltmelidirler.

Türkiye’deki ekonomistleri ele alalım. Bu ekonomistler  ideolojik olarak katıdırlar (teorik anlamda). Bu katılık, yaratıcı düşünceyi engellemektedir. Bu kişilerde sürü psikolojisi yaygındır. Tek tip düşünürler. Farklı fikirlere sahip olanları dışlarlar. Bu kişilerin teorik temellere dayanan ekonomik analizleri, insanoğlunun irrasyonalitesi ile bağdaşmamaktadır. Bunun için Türkiye’den bir ekonomist bile krizi görememiş, analiz edememiştir. Çoğu da krizle ilgili saçma sapan yorumlar yapmaya devam etmektedir.

Krizi ilk başta ben de göremedim, ama kaçan ilk trenden sonra ikinciyi yakalayıp, bütün beklentilerimi aşağı yönlü revize ettim. 2007 Kasım’da ABX endekslerindeki düşüşleri kaçırdım(ABX endeksleri iyi göstergelerdir). Büyük hataydı. Bu hatadan sonra, gerekli analizleri yaptım. Fikirlerimi revize ettim. Ocak 2008’den beri, gerek verdiğim derslerde ve seminerlerde, gerekse katıldığım TV programlarında, piyasalarda ve ekonomilerde gördüğüm dengesizlikleri anlatıyorum.

Teoriği ve pratiği harmanlayan; kariyeri ‘sadece’ akademik makale yazmaktan ibaret olmayan ekonomistlere ihtiyacımız vardır. Hem üniversitelerimizde, hem de Merkez Bankası gibi kurumlarımızda bunun eksikliğini görüyorum. Anlı şanlı profesörlerimiz ile konuşuyorum. Dünyadaki gelişmelerden haberleri yok. Kur, enflasyon, faiz üçgeninden kendilerini kurtaramamışlar. Teorik modellerin içinde kaybolup gitmişler.

Finansçılar mı? Onların durumu da vahim. Başka bir yazıya bırakalım.

Ekonomist=Sıfır Fayda” hakkında 2 yorum

  1. yazılarınızı hergün takip ediyorum.Yalnız türkiyede krizi bilen ekonomist var.UĞUR CVELEK kriz geliyor diye davul çalmadığı kaldı.Radikal gazetesinde 09,02,2007 tarihli yazısı bilgisayarımda kayıtlı.TV proğramınızı da takip ediyorum.başarılar sizi izlemeye devam ediyorum.

  2. Cevat Bey,
    Uğur Civelek ebedi kötümserdir.Doğru,kriz geliyor yazıları yazıyordu. Ancak onun yazdıkları genelde Türkiye ile ilgili idi. Yazılarında, Türkiye’nin cari açık probleminin büyük sıkıntı yaratacağını belirtiyordu. Kriz, Türkiye’nin cari açık probleminden başlamadı ki.Bugün bile, cari açığı konuşan var mı Türkiye’de. Kriz,ABD bankalarındaki komplike toksik senetlerden başladı. Globalleşmenin etkisiyle yayıldıkça yayıldı.Uğur Civelek’in toksik senetler ve bunların piyasalara verebileceği zararlar ile ilgili, 2007 Kasım-Aralık öncesinde yazdığı bir yazı varsa, bana yollayabilirseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir