Emtia Piyasasının Gerçek Sahipleri

Altın $1043 ile rekor kırdı. Yukarıları zorlamaya devam ediyor. Altın bir ay önce yükselmeye başlayınca; ‘altın için olumluyum, ancak bizi $1100-$1200’lere götürecek büyük yükseliş bu değildir’ yorumunu yapmış; altın fiyatında $950-$960’lara bir gerileme olabileceğini söylemiş; $1020-$1030 bölgesinden altın portföyünün bir kısmının satılabileceğini yazmıştım. Altın önce $1020-$1025 bölgesine geldi. Daha sonra $980’e geriledi.

2009 yılı için yaptığım öngörüde; altının bir önceki zirve olan (2008) $1033’ı geçmesini beklediğimi yazmıştım. Altın dün $1043 ile gelmiş geçmiş en yüksek seviyesini gördü.

Dün altının fitilini ateşleyen faktör; Avustralya Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesiydi. Açıkçası, RBA’dan kasım ya da aralıkta faiz artırımı bekliyordum. Sürpriz şekilde ekimde artırıma gittiler. AUD ve CAD için uzun zamandır pozitiftim. Son 7 aydır soluksuz şekilde yükseliyorlardı. Dün zirve yaptılar. Dün yazdığım yazıda; finansal enstrüman açısından sığ bir piyasaya sahip olduğumuzu belirtmiştim. Örneğin; gelişmiş bir opsiyon piyasamız olsaydı, AUD ya da CAD üzerine ‘call opsiyonu’ tavsiye edebilirdim. Call opsiyonu satın alan yatırımcı, üzerine opsiyon aldığı finansal varlığın (burada AUD veya CAD) yükselmesini bekliyordur. Bu yatırım pozisyonunda cebinizden çıkacak para, sadece ‘opsiyon fiyatı’dır.

Avustralya ve Kanada çok önemli emtia üreticileridir. Önemli bütün hammaddeleri bulabilirsiniz. Emtia piyasasının gerçek sahipleri onlardır. Örneğin en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan (SA) olabilir. Ancak SA’nın para birimini arasanız bulamazsınız. Piyasada önemi yoktur. AUD, CAD rahatlıkla bulunabilir. Avustralya’nın başka bir avantajı da; komşularının Asya ülkeleri olmasıdır. Büyük ticari ortaklar onlardır. Emtia fiyatları yükseldiğinde, bu para birimlerinin değerlendiğini görürsünüz. Mesela, petrol fiyatı ile Kanada dolarının korelasyonu 0.90’dır.

Altın fiyatı nereye kadar gider? Düzeltme hareketleri olabilir, altına biraz satış gelebilir. $1100 seviyelerini bir süre daha beklemiyorum (kasım sonlarına kadar). Kısa dönem alım-satımlardan elde ettiğiniz getiri sizin için önemliyse, ve bu seviyelere kadar kar realizasyonu yapmadıysanız, belli bir miktar satarak karı görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir