En İyi Çinli, Koşan Çinlidir

Altın gündemin ilk maddesi. Televizyon kanallarında esip yağan çok fazla. Bazı yorumcular, 2009 sonu için $2000’ı; 2010 sonu için $4000’ı konuşmaya başladı. Bu rakamları konuşmak için, altının $50 artmasını mı beklediler acaba? Altın enflasyonist beklentilerden dolayı artmaya başladı masalına, şu aşamada inanmayınız. Bu sebeple artmış olsaydı, ABD 10 yıllık bono faizlerinin uçması gerekirdi. Bırakın artmayı, faizler geçen haftadan beri düşüyor. Altın için şekillenmeye başlayan resmi size aktarayım. Her şey birkaç gün öncesine, İtalya’nın Como Gölü’ndeki özel bir toplantıya dayanıyor.

Cheng Siwei, Komünist Parti’nin eski başkan yardımcısı. Çin siyasetinin en etkili isimlerinden biri. Görevi; Çin’i ve politikalarını dünyaya anlatmak. Bir bakıma Çin’in ‘dünya elçisi’ diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde İtalya’nın Como Gölü’nde, son derece gizli bir toplantı yaptı. Toplantıda az sayıda kişi vardı. Bazı büyük bankaların global stratejistleri, ve birkaç önemli figür de toplantıdaydı.

Siwei, bu toplantıda ABD’yi yerden yere vurmuş. Uyguladığı politikaları eleştirmiş. Bizim 2 trilyon doların üstünde rezervimiz var, ABD ne yapmaya çalışıyor; gibi artık sıradanlaşan ifadeler kullanmış. Bu noktaya kadar ilginç bir şey yok. Bu tarz ifadeleri, Çin’in üst düzey yetkililerinden sıklıkla duyarız.

Önemli noktaya geliyorum. Siwei demiş ki; ‘Rezervlerimizi hızlı biçimde çeşitlendirmemiz gerekiyor, altın önemli bir alternatif; ancak altını piyasadan hemen alırsak fiyatı yukarı çekeriz. Onun için bunu çok dikkatli yapmalıyız’. Buraya dikkat lütfen. Siwei: ‘Son 5-6 senede 1000 tonun üzerinde altın biriktirdik, kimsenin dikkatini bile çekmedi’ (son 5-6 senede altın $300’lardan $1000’lara geldi, ve hiç kimse Çin’in gerçekten altın alıp almadığını bilemedi. Sadece söylentiler ortada dolaştı).

Bir kere toplantıda bulunan bankaların ilk tepki olarak ‘altın’a saldırması normaldir. Tabii ki spekülasyon yapacaklar. Ayrıca büyük bankalar, bir önceki cuma, Çin’in IMF’den 50 milyar dolarlık SDR (special drawing rights) aldığını da herkesten önce biliyorlardı.

Peki bu yükseliş ‘büyük yükseliş’ mi? Şimdilik öyle düşünmüyorum. $940-$960 bölgesine bir gerileme bekliyorum. 2009 sonu-2010 başı için $1200 seviyelerini bekliyorum. Bunun için $1030-$1050 bölgesine bir atak olursa, altın portföyünün küçük bir kısmı boşaltılabilir.

Siwei’nin açıklamaları önemlidir. Görünen o ki; önümüzdeki dönemde Çin, her düşüşte altın almaya devam edecek.

Bütün bunları düşünürken, rahmetli hocam Salih Neftçi’nin yıllar önce bana söylediği bir söz aklıma geldi: ‘Bir Çinlinin koşmaya başladığını görürsen, sen de koşmaya başla; sonunda hep karlı çıkarsın’.

En İyi Çinli, Koşan Çinlidir” hakkında 1 yorum

  1. çinliler stratejist lerden ziyade çok büyük fonları yönetenleri tOplamalı Ve anlatmalı ama onlarında dip kökü ABD varlıkları.ama çin sessizce maroton koşuyor ata BUDAK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir