En Korkutucu An Düşüş Anıdır

Uzun zamandır yatırımcıların portföyünde altın’ın bulunması gerektiğini vurguluyorum. Son portföy önerimde; altın’ın payının, kısa dönemde azaltılabileceğini belirtmiştim. Kısa dönem sonrası için portföye eklenmesi gerektiğini, 2009’da altın’da yeni zirveler görülebileceğini düşünüyorum.

2009 yılında altın’da yeni zirveler yaşanabilir. Nedeni ABD’nin piyasayı paraya boğacak olması, ve bunun yaratacağı enflasyonist etkidir. Enjekte edilecek rakam 3 -5 trilyon doları bulabilir ($2 trilyon şimdiden açıklandı). Ancak altın’daki yükseliş çok uzun süreli olmayabilir. 2010’da merkez bankalarının enflasyon nedeniyle faizleri tekrar arttırmaya başlamasıyla birlikte altın’da düşüş trendi başlayabilir.

Global ekonomilerde, 2009 yılının ilk yarısı için en büyük endişe,’deflasyon ‘, yani fiyatların düşmesidir. Aslında deflasyon şu an bile etkisini hissettiriyor. Hızla düşecek fiyatların olumlu olabileceği, daha ucuza mal alınabileceği düşünülebilir. Çok doğru değildir. Fiyatların düşmesi, bütün varlık fiyatlarını da aşağıya çekecektir (gayrimenkul, hisse senedi,v.b.). Tüketici, mortgage (tut-sat) ile ev almış, evin değeri hızla düşüyor ama borcu sabit, varlığı azalacaktır. Deflasyon’un bankalar için de zararı vardır. Bankalar kısa dönem için borçlanıp, uzun dönem için borç verirler. Aradaki fark, bankaların kar marjıdır (genel olarak uzun dönem faizler, kısa dönem faizlerden yüksektir). ABD ve AB’de, uzun-kısa dönem faizler arasındaki fark o kadar düştü ki, ‘kar’ yapamayacağını bilen finansal kurumlar, güvensizlikle birlikte, piyasaya hiç kredi vermiyorlar. Para bulamayan şirketler, ya yatırımlarını erteliyorlar ya da batıyorlar. İşsizlik yükseliyor. Görünen şu ki, Anglo-Sakson ülkelerde kredi sistemi iflas etmiş durumdadır.

Global finans sisteminin durması bizi etkilemez ‘ diye düşünüyorsanız; son 2 ayda piyasalarımızdaki sert iniş-çıkışları, reel sektörün üretimi durdurmasını, işten çıkarmaların başlamasını tekrar düşünmenizi öneririm. Kriz kapımıza yeni geldi. Reel sektör daha da kötüleşecek. İşsizlik artacak. Yukarıda bahsettiğim global deflasyon riskinden dolayı, evinizin, arabanızın, arsanızın değeri düşecektir.

Finansal piyasalar, önümüzdeki 3 ayda sert dalgalanmasını sürdürecektir. Birisi yüksek bir yerden düşerken, en korkutucu an, düşüş anıdır. Çakılma anının ne kadar acı vereceğini düşünerek, heyecanlanabilir, bağırabilirsiniz. Kişi yere çakıldığında, durum sanıldığı kadar kötü olmayabilir. Sadece birkaç kırık kemik ve beyin sarsıntısı görülebilir. Finansal piyasalar şu an bu ‘düşüş‘ anındadır. 2009’un ilk yarısında global daralmanın hızı yavaşladığında, finansal piyasalar da sakinleşecektir. Finansal piyasaların sakinleşmesi, varlık piyasalarında yeni bir yükselişin başlayacağı anlamına gelmez. Sadece yeni bir büyüme trendi, kalıcı yükseliş piyasasını başlatabilir. Bu da ufukta görünmüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir