EUR, USD, Altın, Petrol, GBP, TL

Bu günlerdeki fiyat hareketlerine fazla kafa yormayınız. Yılın bu döneminde, pozisyonların kapatılması gibi sebeplerden dolayı fiyatlar arasındaki korelasyonlar bozulabilir. Bizde hayat devam etse de, ABD ve Avrupa’daki traderlar Christmas tatilindeler. Ofisler boş. Hayat durdu. Çoğunluk 4 Ocak Pazartesi’ye kadar dönmeyecek.

Farklı paralarda ve emtialarda kısa analizler yapalım. EUR/USD ile başlayalım. Önceki gece 1.4216’ya kadar düşmüştü. Dün gün içinde, ABD verilerinin kötü gelmesiyle birlikte EUR toparlandı. Şu an 1.4370 civarında. 1.41 ulaşılabilir diye düşünüyorum. 1.41-1.4120’den önce 1.44 bölgesini görebiliriz(gerçi 1.4375’e kadar yükseldi). 1.41’den önce 1.4160-70 bölgesi ara durak olabilir. Şimdilik 1.41-1.4120 bölgesi önemli diyorum. Sert satışlar devam ederse, 1.38 gündeme gelebilir.

Altın önceki gece $1074’a kadar düştü. Son 3 haftadır sürekli belirttiğim $1070 bölgesinde tutundu. Şu an $1103. USD değerlenmeye devam ederse, altın buna kayıtsız kalamaz. Önceki gün yazdığım gibi; $1070’ı tam anlamıyla aşarsak $1030-$1035’i görebiliriz. Piyasa enflasyon beklentilerini faizlere yerleştirmeye başladı. USD’da sert yükselişler olsa da, altın buna anormal tepkiler vermeyebilir (kontrollü düşüş). ABD faiz hareketleri ve bunun emtialar üzerindeki etkileri konusunda bir çalışma yapıyorum. Farklı sinyaller gözlemliyorum. Gelecek hafta veya 2010’nun başında bununla ilgili kapsamlı bir yazı yazacağım.

İran gerginliği ve dün stok verisinin petrol-pozitif gelmesi, petrol fiyatını yükseltti. Petrol, USD’ın genel gücüne rağmen bir haftada $68’dan $77’a kadar yükseldi. Bu işlem hacimlerinde, bunun kalıcı bir yükseliş olup olmadığı konusunda sağlıklı yorum yapmak zor. Bu haftanın kapanışının $78’ın üzerinde olup olmamasına bakalım. Yarını bekleyelim.

GBP/USD’da dün akşam 1.5980-1.60 bölgesinden satış tavsiyesi vermiştim. Dün gece 1.5935’e kadar düştü. Tekrar yükseldi. Şu an 1.60. 1.60’ın üzerine kendini atması zor gözüküyor.

EUR/USD 1.4216’ya düştüğünde bile,  USD/TL 1.528-1.529’u aşamadı. USD/TL’yi yukarılara atabilecek tek faktör, EUR/USD’ın çok daha aşağılara gitmesidir. USD/TL’nin son 8 aydır 1.525-1.530 bölgesini kıramadığı açık. TCMB muhtemelen faiz indirimlerini sonlandırdı. TL’nin faiz getirisi dünya standartlarına göre yüksek. Yabancıların 2010’da Türkiye’den beklentileri fazla. Gözleri İMKB ve TL’de olacaktır. Buradaki risk; AB’nin aptallıklarına devam etmesi ve EUR/USD’ın daha aşağıları görmesidir.

Kaybedeceğiniz para sizi üzmeyecekse, bu günlerde alım-satım yapabilirsiniz. Sınırlı bir bütçeniz varsa piyasadan uzak durunuz. Düşük işlem hacimleri her zaman riskleri arttırır.

EUR, USD, Altın, Petrol, GBP, TL” hakkında 7 yorum

  1. Faizlerdeki yükseliş beklentisinin usd yi güçlendirdiğini gözlemekteyiz. peki sizce enflasyon kaygısının gündeme gelmesi çok uzakta mı ? Orta vadede enflasyon kaygısının oluşması ile altın fiyatlarının yönü ne olacaktır?

  2. ABD’de deflasyon hakim.Enflasyonun tehdit haline gelmesi için,ya tüketici ciddi harcamalara başlayacak ya da emtia fiyatları kontrolden çıkacak.Birincisinin başlaması şimdilik zor.İkincisi olabilir,ama yine de zaman alır.Finans piyasaları bu tarz gelişmeleri önceden fiyatlamaya başlıyor.Fed’in 2010’nun ikinci yarısında faiz artırımına gidebileceğini düşünüyorum(2010’nun son çeyreği olabilir).Enflasyonist beklentiler arttığında altın artar, ifadesi tam olarak doğru olmayabilir.Geçmişte arttığı dönemde var,düştüğü dönemde var.Bugünkü yazımda bahsettiğim çalışmayı tamamlamak üzereyim.Altın için kısa dönem beklentilerimi netleştireceğim.Önem verdiğim $1070’ın tutunma olasılığını %40 olarak görüyorum.

  3. Murat Bey sizce endekslerde duzeltme hareketi yakın mı yoksa boga piyasasına devam mı gosteriyor sinyaller

  4. Murat Bey analistler Gbp nin usd karsısında 1586 ya gelmesini anormal bulup piyasanın ingiltere ile ilgili tum kotu haberleri satın aldıgını ve gbp nin yılın ilk ceyreginde 1650 dolayında sabitlenecegini soyluyolar. Sizin tahminleriniz ise ters yonde bu konu hakkında ne dusunuyodunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir