EUR, USD, CHF, JPY, CAD, altın

IMF ve AB’nin Macaristan programını askıya alması, yazıyı yazdığım saat itibariyle Euro’yu pek etkilemedi. EUR/USD sabah 1.2868’e düşmesine rağmen, Euro güçlü görünüyor. Tabii bu haftanın en önemli olayı; cuma günü açıklanacak stres testinin sonuçları. Fikrimi hemen söyleyeyim: 1.27’nin altına düşmedikçe, EUR/USD 1.3110-30 bölgesine kadar gidebilir. EUR/USD’da genel düşüş beklentimi koruyorum, ancak bu haftanın kapanışı önemli.

Özellikle ABD kaynaklı negatif veriler nedeniyle Dolar Endeksi’ndeki düşüş devam ederse, kısa-Dolar pozisyonu almak isteyenler, USD/JPY veya USD/CHF’de satış düşünebilirler. CAD için e-mail yoluyla sorular geliyor. Aslında CAD güçlü bulduğum para birimlerinden birisidir. Son 1 senede AUD ile birlikte, iyi getiri de bıraktı. ABD kaynaklı olumsuzluklar sürdükçe, Kanada ekonomisi de vurulur. Hele petrol ‘küresel ekonomide ikinci dip’ korkusuyla 60’lı seviyelere gerilerse, CAD iyice darbe yer. CAD konusunda dikkatli olmakta fayda var (USD/CAD ile petrol arasında -0.75’lik önemli sayılabilecek negatif bir korelasyon var).

Altın $1190’a kadar düştü. İki haftadır altın yazısı yazmıyorsunuz, eleştirileri geliyor. Görüşlerimde değişiklik yok. $1175-76 önemli alım bölgesi. Kalıcı olarak kırarsak (bu bölgenin altında kapanış), aşağıları görebiliriz ($1140).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir