EUR’nun Yükselişi İnandırıcı Gelmiyor

Merkez Bankaları, önümüzdeki dönemde rezerv çeşitlendirmesine gidecekler gibi görünüyor. Açıkçası, USD’dan büyük bir çıkış zor. Ancak rezervlerdeki %61’lik USD ağırlığının, belli bir oranda aşağıya gelmesi kesin gibi. Adaylar belli: EUR, GBP, JPY ve altın.

JPY’ni değerlendirmiştim (JPY’nin Geleceği). GBP artık günlük sabit konularımızdan birisi haline geldi. İngiltere Merkez Bankası’nın bugünkü açıklamalarını çok önemsiyorum. GBP’nin değerini etkileyecek bir açıklama gelecektir. EUR için ayrıntılı bir analizi daha sonra yapacağım. Bugünkü yazıyı, EUR/USD’ın son günlerdeki hızlı yükselişine ayırdım. EUR/USD 1.46’yı gördü. Hemen belirteyim, bugün için EUR’nun gücü beni tatmin etmiyor. Öncelikle bir bilgi vereyim. Sürekli takip ettiğim sermaye giriş-çıkış verilerine göre; Almanya, Fransa ve İtalya bono piyasalarından, son bir aydır yoğun çıkış var. G-20 zirvesinden fazla bahsedemedim, ama çıkış stratejilerinin zamanlaması konusunda devletler arasında bir ‘konsensüs’ün oluşmadığını gördük (özellikle Almanya ve Fransa). Buna ek olarak, ekonomik veriler karışık gelmeye devam ederken; sermaye girişinin azaldığı bir para biriminin böyle yükselmesi çok mantıklı gelmiyor.

Yazdıklarımdan, kısa dönemde EUR/USD’da çok büyük düşüşler beklediğim sonucunu çıkartmayın. EUR/USD’da 1.39 bölgesinin görülebileceğini (kısa dönem), ama onun aşağısındaki 1.3750-1.38 bölgesinden alım gelebileceğini düşünüyorum.

EUR’nun Yükselişi İnandırıcı Gelmiyor” hakkında 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir